Prof. Maria Siemionow otrzymała tytuł doktora honoris causa UWM w Olsztynie

31.05.2023. Prof. Maria Siemionow (C) podczas uroczystości nadania jej tytułu Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, 31 bm. w Olsztynie. Prof. Maria Siemionow – profesor ortopedii i dyrektor kształcenia mikrochirurgii na Uniwersytecie Illinois w Chicago – dokonała pierwszego w Stanach Zjednoczonych prawie całkowitego przeszczepu twarzy. PAP/Tomasz Waszczuk
31.05.2023. Prof. Maria Siemionow (C) podczas uroczystości nadania jej tytułu Doktora Honoris Causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego, 31 bm. w Olsztynie. Prof. Maria Siemionow – profesor ortopedii i dyrektor kształcenia mikrochirurgii na Uniwersytecie Illinois w Chicago – dokonała pierwszego w Stanach Zjednoczonych prawie całkowitego przeszczepu twarzy. PAP/Tomasz Waszczuk

Chirurg i transplantolog, pracująca w USA prof. Maria Siemionow otrzymała w środę tytuł doktora honoris causa Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie. W 2008 r. wykonała czwarty na świecie, a pierwszy w USA udany przeszczep twarzy.

Senat Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie uhonorował prof. Siemionow tytułem doktora honoris causa "za znaczny wkład w rozwój nauki polskiej i światowej w obszarach takich, jak chirurgia rekonstrukcyjna, medycyna regeneracyjna oraz transplantologia; wybitną działalność naukową, dydaktyczną, organizacyjną i medyczną oraz niezwykłą życzliwość i stałą gotowość do pomagania innym".

Tytuł wręczono prof. Siemionow w dniu święta Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego – 1 czerwca miną 24 lata od powołania uczelni. Rektor prof. Jerzy Przyborowski podkreślał, że przyjęcie przez prof. Siemionow tytułu jest "ogromnym zaszczytem i radością dla uczelni".

Prof. Dawid Larysz, który był promotorem w sprawie nadania tytułu doktora honoris causa prof. Siemionow, podkreślał, że zapisała się ona na stałe w dziejach nauki światowej jako naukowiec, który w 2008 r. przeprowadził pierwszy w USA prawie całkowity przeszczep twarzy. Pacjentka była ofiarą postrzelenia.

"Pani profesor była gotowa do tego zabiegu już w 2002 r., ale względy biurokratyczno-administracyjne jej przeszkodziły. Pomogła w tym zabiegu innym ośrodkom, a sama uzyskała pierwszy raz na świecie zgodę komisji bioetycznej na przeczep twarzy" – mówił prof. Larysz, podkreślając, że dzięki trwającemu 22 godziny zabiegowi pacjentka uzyskała m.in. możliwość samodzielnego oddychania, jedzenia i mówienia.

Prof. Siemionow ma na koncie ponad 400 publikacji naukowych i 120 książek, pod jej nadzorem naukowym powstały 4 publikacje zbiorowe. Jest też autorką 8 patentów.

Prof. Siemionow ukończyła studia medyczne w Poznaniu. W 1985 r. poznańska uczelnia nadała jej stopień doktora nauk medycznych, w 1992 r. prof. Siemionow uzyskała stopień doktora habilitowanego za pracę na temat hemodynamiki krążenia w wolnym płacie mięśniowym. Tytuł profesora nauk medycznych uzyskała w 2011 r. w Poznaniu, a swoje umiejętności doskonaliła m.in. w USA i Finlandii. Od ponad 20 lat prof. Siemionow kieruje Oddziałem Chirurgii Plastycznej i Mikrochirurgii w Klinice Kolegium Medycyny w Cleveland (USA).

Nauka w Polsce, Joanna Kiewisz-Wojciechowska

jwo/ joz/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Młodzi polscy fizycy z medalem na międzynarodowym turnieju

  • Fot. Adobe Stock

    Dwóch polskich matematyków z Nagrodą Europejskiego Towarzystwa Matematycznego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera