13 młodych naukowców powalczy o 100 tys. zł

100 tys. złotych wynosi nagroda w konkursie Fundacji na rzecz Nauki Polskiej INTER 2013. Za te pieniądze zwycięzcy przeprowadzą swoje badania Do finału zakwalifikowało się13 młodych badaczy reprezentujących nauki humanistyczne, ścisłe, przyrodnicze i medyczne.

Jak poinformowała PAP w czwartek Fundacja na rzecz Nauki Polskiej (FNP), w pierwszym etapie konkursu wnioski na realizację interdyscyplinarnego projektu badawczego złożyło 31 osób – laureatów i stypendystów programów FNP. Jakość naukowa zgłoszonych projektów została następnie oceniona przez panel recenzencki, który wyłonił 13 finalistów konkursu.

O tym, którzy z nich dostaną nagrodę zdecydują teraz umiejętności popularyzatorskie finalistów. 18 października wszyscy przedstawią swoje projekty kapitule konkursowej. Oceniany będzie sposób prezentacji, możliwie interesujący i przystępny.

"Każdy z trzynastu młodych naukowców będzie miał pięć minut na zaprezentowanie swojego interdyscyplinarnego projektu (...) Zwycięzcy konkursu otrzymają nagrody w wysokości 100 tys. złotych, w tym 20 tys. złotych indywidualnego wsparcia oraz subwencję w wysokości 80 tys. złotych na realizację projektu badawczego. Swojego faworyta wskaże również zgromadzona na sali publiczność – zwycięzca głosowania publiczności otrzyma nagrodę w wysokości 10 tys. złotych" - wyjaśnia Fundacja w komunikacie prasowym.

Zwycięzców może być wielu - w ubiegłym roku mogło ich być 10. W tym roku kapituła może wyłonić ich dowolną liczbę i nie można wykluczyć, że wszyscy finaliści zasłużą na wsparcie finansowe.

Przed finałową galą finaliści przejdą szkolenie z autoprezentacji i sztuki wystąpień publicznych.

W kapitule konkursu zasiądą naukowcy i popularyzatorzy nauki: prof. Maciej Żylicz, prezes FNP (który będzie pełnił rolę Przewodniczącego Kapituły), dr Ilona Iłowiecka - Tańska, dr Patrycja Dołowy, dr hab. Marcin Grynberg, dr Paweł Rutkowski (zwycięzca konkursu INTER 2012 a zarazem zwycięzca głosowania publiczności) i red. Krzysztof Michalski.

Finalistami drugiej edycji konkursu popularyzatorskiego INTER zostali: mgr Michał Choptiany z Wydziału Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, lek. med. Eliza Głodkowska-Mrówka z I Wydziału Lekarskiego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego, dr Jan Guzowski z Instytutu Chemii Fizycznej PAN w Warszawie, dr Konrad Juszczyk z Wydziału Neofilologii Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, dr Agnieszka Kaczor z Wydziału Farmaceutycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, dr Katarzyna Kamińska z Wojskowego Instytutu Medycznego w Warszawie, mgr Anna Orylska z Wydziału Psychologii Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej w Warszawie, dr Alicja Sielicka z Wydziału Lekarskiego Gdańskiego Uniwersytetu Medycznego, dr Joanna Sułkowska z Wydziału Chemii Uniwersytetu Warszawskiego, dr Sławomir Wacewicz z Wydziału Filologicznego Uniwersytetu Mikołaja Kopernika, dr Piotr Wasilewski z Wydziału Matematyki, Informatyki i Mechaniki Uniwersytetu Warszawskiego, dr Halina Waś z Instytutu Biologii Doświadczalnej im. M. Nenckiego PAN w Warszawie i dr Remigiusz Worch z Instytutu Fizyki PAN w Warszawie.

Zmagania młodych naukowców będzie można obejrzeć 18 października (piątek), od godz. 16:30 do 21:00, w Pałacu Zamoyskich na ul. Foksal 1/2/4 w Warszawie.

Patronem medialnym konkursu jest serwis PAP Nauka w Polsce.

PAP - Nauka w Polsce

ula/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Mirosław Kaźmierczak/UW

    Prof. Izdebski: trzy razy składałem wniosek, nim zdobyłem prestiżowy grant ERC Synergy

  • 21.02.2024. Siedziba Narodowego Centrum Nauki przy ul. Twardowskiego 16 w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    NCN przyznało granty OPUS 27 i PRELUDIUM 23 o łącznej wartości niemal 665 mln zł

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera