Innowacyjne firmy działają na terenie dawnej sosnowieckiej kopalni

Kolejne innowacyjne firmy, działające m.in. w branżach informatycznej, zarządzania i projektowania, ulokowały swoje siedziby w Sosnowieckim Parku Naukowo-Technologicznym. Otwarty wiosną 2012 r. park mieści się na terenie zamkniętej 14 lat temu kopalni Niwka-Modrzejów.

Celem przedsięwzięcia było ożywienie zdegradowanego pogórniczego terenu. Sosnowieccy samorządowcy uznali, że będzie to dobre miejsce dla firm innowacyjnych i zajmujących się zaawansowanymi technologiami. Adaptacja pokopalnianych obiektów i przygotowanie infrastruktury dla najemców kosztowały ponad 32,5 mln zł. Większość pokryły unijne środki.

Pierwsze przedsiębiorstwa wprowadziły się na teren parku w grudniu 2012 r. Była wśród nich spółka Cadelan – tworząca rozwiązania technologiczne dla firm motoryzacyjnych. Wiosną tego roku przybyły zajmująca się handlem w branży energetycznej GTW oraz wprowadzająca na rynek energooszczędne technologie Soscar. W parku działa też DGSoft – producent i dostawca kompleksowych rozwiązań programistycznych dla przedsiębiorstw, instytucji edukacyjnych i urzędów.

Jak poinformowała PAP w czwartek Anna Kopka z sosnowieckiej Agencji Rozwoju Lokalnego, będącej operatorem Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego, ostatnio swoje siedziby znalazły w nim kolejne firmy.

Spółka Milmex Systemy Komputerowe m.in. wykorzystując wsparcie unijne na przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu stworzyła obejmujący kilka regionów Polski projekt sieci bezprzewodowego dostępu do internetu. W sosnowieckim parku umieściła swój zespół projektowy, który m.in. kończy prace nad programem ułatwiającym obsługę komputera i internetu osobom mającym z tym problemy.

Innymi innowacyjnymi pomysłami firmy ma być m.in. rozwiązanie umożliwiające realizowanie płatności poprzez głosowe połączenie telefoniczne, również z telefonu stacjonarnego. Spółka zamierza też przygotować program umożliwiający sterowanie urządzeniami poprzez głosowe połączenie telefoniczne lub przez sam telefoniczny sygnał.

Drugim nowym lokatorem parku jest spółka OKIN Facility PL, zajmująca się zintegrowanym zarządzaniem obiektami przemysłowymi, biurowymi i handlowymi. Firma m.in. opracowuje oprogramowanie wspomagające zarządzanie obsługą techniczną i planowanie czynności kontrolnych. Ma ono np. z wyprzedzeniem wskazywać na urządzenia wymagające konserwacji czy przeglądu.

Obecna również w parku spółka Solveere zajmuje się przede wszystkim modelowaniem, designem, projektowaniem i wzornictwem przemysłowym, przy wykorzystaniu m.in. drukarek trójwymiarowych, używane np. do szybkiej produkcji prototypów. Teraz pracuje nad wdrożeniem tzw. prototypowania cyfrowo-fizycznego, które pozwala łączyć możliwości wytwarzania produktów w krótkich seriach z możliwościami ich analizy i wirtualnej symulacji.

Solveere wraz z Politechniką Rzeszowską wdraża też projekt „drukowania” tkanek kostnych i skórnych gotowych do użycia w medycynie. Sprowadzana w jego ramach nietypowa trójwymiarowa drukarka będzie prawdopodobnie pierwszym takim urządzeniem w kraju.

Na potrzeby Sosnowieckiego Parku Naukowo-Technologicznego miasto gruntownie zmodernizowało i zaadaptowało dwa pokopalniane obiekty - czterokondygnacyjną dawną dyspozytornię kopalni o powierzchni ok. 1,6 tys. m kw. i pięciokondygnacyjną siedzibę dawnego zespołu bhp o powierzchni ok. 7,2 tys. m kw. Przygotowane dla przedsiębiorców modułowe wnętrza można elastycznie dopasowywać do ich potrzeb.

Samorząd Sosnowca najchętniej widzi w parku firmy wdrażające innowacje i korzystające z nowoczesnych technologii, np. w branży biotechnologicznej, farmaceutycznej, spożywczej czy technologicznej. W tych specjalizacjach Sosnowiec jest w stanie zapewnić wykwalifikowane kadry w oparciu o działające w mieście uczelnie.

Rewitalizacja pokopalnianych budynków dla parku była jednym z elementów realizowanego przez kilka miast regionu przedsięwzięcia "Gospodarcza Brama Śląska". W jego ramach samorządy m.in. Sosnowca, Jaworzna i Czeladzi przygotowują tereny inwestycyjne, zagospodarowując i rewitalizując zdegradowane obszary poprzemysłowe.(PAP)

mtb/ mki/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Katowice, 14.11.2024. Minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. PAP/Jarek Praszkiewicz

    Pełczyńska-Nałęcz: kolejna „Ścieżka SMART” będzie oceniana dwa razy szybciej

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera