Zakłopotani ludzie próbują dosłownie zachować twarz

Kanadyjscy naukowcy z University of Toronto wraz z chińskimi współpracownikami z Sun Yat-Sen University i University of Hong-Kong doszli do wniosku, że metaforyczne wyrażenia typu "zachować twarz" lub "schować się ze wstydu" mają dla zakłopotanych ludzi nie tylko znaczenie przenośne, ale i dosłowne.

Badacze zaobserwowali, że osoby, u których wzbudzono uczucie skrępowania, częściej sięgały po przedmioty zasłaniające twarz, jak duże, ciemne okulary przeciwsłoneczne lub służące jej pielęgnacji, jak kremy regenerujące niż po inne części garderoby (buty, szaliki).

W dodatku naukowcy stwierdzili, że posmarowanie twarzy kemem stanowi dobry sposób pozwalający na radzenie sobie z trudnymi emocjami.

Poprzednie badania wykazały, że zakłopotane osoby unikają kontaktów społecznych. Dzięki niniejszemu badaniu wiadomo, iż zastosowanie kosmetyku nawilżającego powoduje zmniejszenie odczuwanego zażenowania i sprawia, że zawstydzone osoby chętniej podejmują interakcje społeczne.

"Chociaż zakłopotanie skłania ludzi zarówno do zakrywania twarzy, jaki dbania o nią, tylko pielęgnacja twarzy może zmniejszyć uczucie wstydu, a jednocześnie zachęcić do uczestnictwa w życiu społecznym" - komentuje Ping Dong, współautorka badania.

Teraz badacze zastanawiają się, czy osoby stosujące kosmetyki pielęgnacyjne na co dzień są bardziej odporne na sytuacje wywołujące zakłopotanie. Póki co, nie znają odpowiedzi na to pytanie. (PAP)

ooo/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Szybki internet sprzyja otyłości

  • Fot. Adobe Stock

    USA/ Badania: ponad jedna trzecia operowanych pacjentów wciąż doświadcza działań niepożądanych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera