Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
24.07.2013 aktualizacja 24.07.2013

Spada tempo wycinki afrykańskich lasów

Foto: Fotolia Foto: Fotolia

Spowolnieniu uległo tempo wycinania drzew w jednym z największych lasów tropikalnych na świecie - w dorzeczu Konga w Afryce - sugerują najnowsze badania przeprowadzone na University of Leeds i University College London.

Zdjęcia satelitarne wskazują, że poziom deforestacji spadł o jedną trzecią od 2000 roku - dowodzi artykuł opublikowany w magazynie \"Philosophical Transactions of the Royal Society B\". Oznacza to, że lasy deszczowe są w lepszej kondycji, niż się spodziewano.

Badacze utrzymują, że jest to związane z większym zainteresowaniem przemysłem wydobywczym niż rolnictwem, które wymaga niszczenia ogromnych połaci lasów.

Jak zauważa dr Simon Lewis z University of Leeds i University College London, więcej zainteresowania okazuje się rejonom Amazonii i Azji Południowo-Wschodniej, a dorzecze Konga pozostaje słabiej zbadane.

Rozciągające się w sercu Afryki lasy dorzecza Konga są drugimi na świecie pod względem wielkości po Puszczy Amazońskiej. Obejmują prawie 2 mln km kw.

Badacze oszacowali, że w latach 90. ubiegłego wieku wycinano rocznie prawie 3 tys. km kw. tych lasów. Jednak od 2000 do 2010 roku tempo deforestacji spadło i rocznie znika mniej niż 2 tys. km. kw. afrykańskiej puszczy.

\"Dzieje się tak częściowo dzięki sieci obszarów chronionych. Chodzi też o mniejszą ekspansję terenów rolniczych i sposób, w jaki te kraje (w środkowej Afryce - PAP) organizują swoją gospodarkę\" - powiedział dr Lewis portalowi BBC News, dodając, że inwestuje się tam głównie w przemysł wydobywczy.

Inne badanie opublikowane w tym samym magazynie dowodzi, że drzewa w dorzeczu Konga różnią się od tych w innych częściach świata. Pomiary 130 tys. afrykańskich drzew wykazały, że rosnące w Afryce gatunki mają większy pokrój niż te w Ameryce. W rezultacie badacze wysnuli wniosek, że gromadzą one więcej węgla.

Utrata części lasów deszczowych może mieć wpływ na zmiany klimatu, bioróżnorodność i zależne od nich społeczności - przypomniał dr Lewis.

Naukowcy spodziewają się jeszcze większego spowolnienia wycinki lasów w krajach rozwijających się dzięki programowi Organizacji Narodów Zjednoczonych dotyczącemu redukcji emisji z wylesiania i degradacji lasów (REDD). Jednak zwracają też uwagę, że w obliczu rosnącej populacji na świecie potrzeba będzie coraz rozleglejszych obszarów rolniczych. (PAP)

mrt/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024