
Budowanie „miastotworów”, interaktywna instalacja dźwiękowa „Słyszę MIASTO” pozwalająca odkryć inną sferę akustyczną Warszawy, pokazy kina letniego, wypożyczalnię gier planszowych i plenerowych przygotował warszawski Park Odkrywców. Centrum Nauki Kopernik zaprasza na nie w każdy weekend od 6 lipca do 25 sierpnia.
„Lato spędzone w mieście może być super. Leżaki, gry planszowe i plenerowe, bańki mydlane, warsztaty miejskiego ogrodnictwa i architektury – w Parku Odkrywców Centrum Nauki Kopernik w wakacje każdy znajdzie dla coś dla siebie” – zapewnia w przesłanym PAP komunikacie Katarzyna Nowicka z CNK.
Jedną z największych atrakcji Parku będzie interaktywna instalacja dźwiękowa „Słyszę MIASTO". W każdą letnią sobotę pozwoli odkryć inną sferę akustyczną Warszawy.
O tym, jak głośne bywa miasto, wie każdy jego mieszkaniec. Idąc ulicą często nie możemy usłyszeć własnego głosu, nie mówiąc już o dzwonku telefonu. Czy jesteśmy w stanie z tej kakofonii dźwięków wychwycić subtelne odgłosy i odkryć ich piękno? Dzięki instalacji będzie można usłyszeć kompozycje Pawła Cyrty, wykorzystujące nagrania terenowe (szumy ulicy, rezonanse budynków i mostów, szepty ludzkie, pogłosy przestrzenne tuneli i przejść podziemnych) połączone ze ścieżką melodyczną i komputerowymi efektami dźwiękowymi. Korzystając ze specjalnych stanowisk modelowania dźwięku, wszyscy chętni mogą także wziąć udział w komponowaniu własnych utworów.
W soboty od godz. 11 do 15 na gości Parku Odkrywców będą czekały warsztaty z pogranicza ogrodnictwa i projektowania „Uziemieni”. Mają promować tzw. zrównoważone myślenie o życiu w mieście. „W każdą letnią sobotę postaramy się wypracować nowe zielone standardy dla Warszawy. Zaprojektujemy m. in. makietę idealnego miasta, zbudujemy +string gardens+ (kwiatowe kule), mini ogródek warzywny, samonawadniające się doniczki i basen z roślinami wodnymi” – informuje CNK.
Z kolei w niedziele, między godz. 11 a 13, dzieci będą mogły zaprojektować i zbudować „miastotwory”. „W każdą letnią niedzielę wspólnie tworzymy inne miasto. Zobaczymy, jakie stoją przed nim problemy i wspólnymi siłami postaramy się je rozwiązać” – wyjaśnia Katarzyna Nowicka.
Twórcy letniego programu w Parku Odkrywców przygotowali też coś dla kinomaniaków. W tegorocznej edycji Kina Letniego w każdy piątek, czeka na nich filmowy przewodnik po największych światowych aglomeracjach: Buenos Aires, Nowym Jorku, Paryżu, Pekinie. Seanse filmowe poprzedzają dyskusje ze specjalistami, np. dr Elżbietą Anną Sekułą, dr hab. Jackiem Wesołowskim, dr Joanną Kusiak. Zaproszeni goście pokażą, jakim globalnym tendencjom podlega Warszawa oraz które miasta kreują warte naśladowania wzorce. Widzowie dowiedzą się też, czy architektura wpływa na nasze emocje; jak zaplanować zdrowe miasto; jak być produktywnym i nie zwariować. Spotkania prowadzi Adam Leszczyński, dziennikarz i publicysta.
W letnie weekendy na odwiedzających czekają też wygodne leżaki, czytelnia czasopism, zajęcia pilates oraz wypożyczalnia gier planszowych i plenerowych. Park zapełni się także animatorami "Kopernika", zaopatrzonymi w specjalny wózek laboratoryjny, pełen sprawdzonych patentów na dobrą zabawę. Na najmłodszych zawsze czekają pokazy baniek mydlanych i tęcza powstająca na zawołanie. Wszystkie wydarzenia są bezpłatne.
PAP – Nauka w Polsce
ekr/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.