Nauka dla Społeczeństwa

25.04.2024
PL EN
08.06.2013 aktualizacja 08.06.2013

Filozof, prof. Władysław Stróżewski kończy 80 lat

Prof. Władysław Stróżewski – filozof od ponad 55 lat związany z Uniwersytetem Jagiellońskim, kończy 80 lat. „Bałbym się mówić o sobie jako o filozofie. Jestem sługą filozofii” – powiedział w piątek podczas dedykowanemu mu sympozjum w Collegium Maius UJ.

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski mówił, że Kraków nie byłby taki, jaki jest bez wybitnych osobowości, do których należy prof. Władysław Stróżewski. Dodał, że jubilat był jedną z osób, które nadały profil „Tygodnikowi Powszechnemu” i „Znakowi”, pokreślił też jego istotną rolę w Społecznym Komitecie Odnowy Zabytków Krakowa (SKOZK).

Prorektor Akademii „Ignatianum" w Krakowie dr hab. Stanisław Sroka wspominał, że wykłady prof. Stróżewskiego z historii filozofii starożytnej, na które uczęszczał, były „wspaniałą lekcją szacunku dla prawdy, piękna, pluralizmu, tolerancji i innych wartości, których młody człowiek poszukuje u progu dorosłości”.

Prezydent Krakowa uhonorował prof. Stróżewskiego odznaką za zasługi dla Krakowa „Honoris Gratia”. Od krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Filozoficznego profesor otrzymał swój portret z Platonem w tle, wykonany przez artystkę Joannę Janowską -Augustyn. Doktoranci - uczniowie profesora podarowali mu książkę będącą zbiorem jego artykułów, które ukazały się w języku angielskim.

Prof. Stróżewski, odnosząc się do słów zawartych w tytule sympozjum: „filozof, mistrz i nauczyciel”, mówił, że sam bałby się nazywać siebie filozofem. „Mam nadzieję, że mogę powiedzieć, że jestem sługą filozofii” - powiedział. Dodał, że to nauka, która wyklucza wszelką konkurencję. „Filozofia jest dyscypliną zazdrosną i wymagającą dla siebie stuprocentowego poświęcenia. Czy byłem takim sługą, nie wiem. Starałem się” – podkreślił.

Zdaniem prof. Jana Woleńskiego, prof. Stróżewski jest „filozofem wszechstronnym”. „Jest znakomitym znawcą historii filozofii, ale równie dobrym znawcą metafizyki, etyki, estetyki i zagadnień teoretycznych. Filozof wyspecjalizowany w jednej dziedzinie, nie jest filozofem” – powiedział PAP Woleński.

Były rektor UJ, przewodniczący SKOZK prof. Franciszek Ziejka uważa, że prof. Stróżewski ma „renesansową osobowość”. „Jest nie tylko miłośnikiem, ale i znawcą muzyki. Jest też znawcą polskiej poezji, opublikował szereg tekstów o twórczości Leśmiana i Norwida. Pisał też o Adamie Asnyku” - powiedział PAP prof. Ziejka.

Władysław Stróżewski urodził się 8 czerwca 1933 r. w Krotoszynie. Po ukończeniu Liceum Ogólnokształcącego w Koźminie Wielkopolskim studiował filozofię na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim. Był uczniem profesorów Stefana Swieżawskiego, Mieczysława Alberta Krąpca, Romana Ingardena i Izydory Dąmbskiej.

Od 1957 r. jest związany z Uniwersytetem Jagiellońskim. Tytuł profesora zwyczajnego uzyskał w 1992 r. Od 1981 r. kierował Zakładem Filozofii, a od 1984 do 1987 r. był dyrektorem Instytutu Filozofii UJ. Był najpierw prodziekanem (1981-84), a potem dziekanem Wydziału Filozoficzno-Historycznego UJ (1987–92) oraz dziekanem Wydziału Filozoficznego UJ (1992-93).

Prof. Stróżewski prowadził zajęcia także na innych uczelniach, m.in. w KUL, Akademii Teologii Katolickiej w Warszawie, w Akademii Muzycznej w Warszawie, Kolegium Filozoficznym oo. Dominikanów w Krakowie, w akademiach muzycznych w Gdańsku, Katowicach i Krakowie.

Jest autorem m.in. książek: „Istnienie i wartość”, „Dialektyka twórczości”, „Wokół piękna. Szkice z estetyki”, „O wielkości. Szkice z filozofii człowieka”. W ostatnich dniach ukazała się pozycja „Logos, wartość, miłość”.

Od kilku lat jest profesorem Akademii Ignatianum w Krakowie. Jest przewodniczącym Polskiego Towarzystwa Filozoficznego i redaktorem naczelnym „Kwartalnika Filozoficznego”. Od 1990 r. jest członkiem Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa. Prof. Władysław Stróżewski jest doktorem honoris causa Uniwersytetu Jagiellońskiego (2003) oraz laureatem Lauru Jagiellońskiego (2008).

PAP - Nauka w Polsce

wos/ agt/ mag/

Więcej w serwisie Nauka i Zdrowie PAP - http://nauka.pap.pl

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024