Pozycja Polski w rankingach innowacyjności nie jest satysfakcjonująca - mówił w czwartek dziennikarzom podsekretarz stanu w Ministerstwie Nauki i Szkolnictwa Wyższego Marek Ratajczak. Ożywieniu współpracy nauki i biznesu mają służyć Wspólnoty Wiedzy i Innowacji.
O współpracy polskiego środowiska naukowego i biznesowego dyskutowano w czwartek na konferencji w Krakowie, na której gościła unijna komisarz ds. Edukacji, Kultury, Wielojęzyczności i Młodzieży Androulla Vassiliou.
Według opublikowanego wiosną tego roku unijnego rankingu liderami innowacji w UE są: Szwecja, Niemcy, Dania i Finlandia. Polska zajmuje czwartą pozycję od końca – za nami są Łotwa, Rumunia i Bułgaria.
Zdaniem Ratajczaka nasza pozycja „nie jest szczególnie rażąca na tle ogólnego poziomu rozwoju polskiej gospodarki”. „Trudno oczekiwać, że będzie na szczycie tego rankingu” – mówił Ratajczak. Jak zaznaczył na naszą pozycję wpływa kilka czynników m.in. fakt, że polskie środowisko akademickie „jest często bardzo skoncentrowane na osiąganiu jak najlepszego efektu naukowego”, a niekoniecznie uwzględnia, że z punktu widzenia biznesu ciekawsze jest rozwiązanie mniej doskonałe, ale tańsze i przynoszące lepsze efekty.
Dodał, że polskie firmy dopiero odkrywają, jak ważna jest działalność badawczo-rozwojowa. „To się zmienia, ale wciąż spotykamy się z tym, że to państwo powinno zadbać, by były nowe wynalazki i osiągnięcia technologiczne, a biznes co najwyżej zastanowi się, czy warto z tego skorzystać” – powiedział Ratajczak. Jak mówił nie tylko polską specyfiką jest to, że upływa dość dużo czasu zanim duży kapitał, zwłaszcza zagraniczny, zaczyna rozumieć, że w danym kraju warto inwestować także w naukę.
Ratajczak podkreślił, że mamy prawo chwalić się tym, iż w Polsce działa Wspólnota Wiedzy i Innowacji (Knowledge and Innovation Community – KIC), skupiająca uczelnie wyższe, instytucje badawcze i przedsiębiorstwa. Takie konsorcja powstały do tej pory w 12 krajach UE i w Szwajcarii i grupują 206 instytucji. Polskie konsorcjum zajmuje się zagadnieniem czystych technologii węglowych.
Działalność polskiego oddziału KIC InnoEnergy jest koordynowana przez spółkę CC Poland Plus mającą siedzibę w Krakowie. Partnerami spółki są: Akademia Górniczo-Hutnicza, Politechnika Śląska, Główny Instytut Górnictwa, Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla, Uniwersytet Jagielloński, Politechnika Wrocławska, TAURON Polska Energia, Politechnika Krakowska, Politechnika Częstochowska, PGNiG, Rafako, Lotos, Syngaz, Katowicki Holding Węglowy S.A., Kwant, EKO-GAW, Bay Zoltán Foundation for Applied Research – Institute for Logistics and Production Systems.
W 2012 r. CC Poland Plus koordynowała siedem projektów innowacyjnych, dotyczących m.in. opracowania nowych materiałów wykorzystywanych w przemyśle energetycznym i stworzenia dla elektrowni węglowych zaawansowanej technologii zapewniającej niską emisję spalin. „Nie ma możliwości wdrażania innowacji bez współudziału przemysłu” – mówił dziennikarzom prezes CC Poland Plus Rafał Mrówka. Dodał, że powstała już spółka Jes-Energia, która zajmuje się zwiększeniem efektywności wykorzystania energii elektrycznej.
Z inicjatywy Europejskiego Instytutu Innowacji i Technologii w przyszłym roku ma się rozpocząć Regionalny Program Innowacji, który pozwoli Wspólnotom Wiedzy i Innowacji angażować partnerów regionalnych. „Zależy nam na transferze wiedzy do jak największej liczby regionów UE” – mówiła unijna komisarz ds. Edukacji, Kultury, Wielojęzyczności i Młodzieży Androulla Vassiliou. Jak podkreśliła tworzenie wspólnot innowacji wiąże się z oddolną inicjatywą, to partnerzy – uczelnie i firmy decydują o nawiązaniu współpracy. "W Europie i w Polsce nie brakuje młodych, zdolnych ludzi. Europejski Instytut Innowacji i Technologii powstał, aby rozwijać i napędzać przedsiębiorczość w Europie" - mówiła podczas konferencji w Krakowie Vassiliou. Dodała, że inwestycja w innowacje to jeden z najważniejszych priorytetów UE, a udział w tym Polski jest niezwykle ważny.
Konferencję w Krakowie zorganizowali Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego i KIC InnoEnergy.
PAP - Nauka w Polsce
wos/ krf/ jbr/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.