
Dzięki dokładnemu poznaniu procesów odpowiedzialnych za odrastanie zębów u aligatorów, możliwe będzie pobudzenie podobnych funkcji u ludzi - informuje "Proceedings of the National Academy of Sciences".
Międzynarodowy zespół naukowców z USA, Tajwanu i Chin zbadał komórkowe i molekularne mechanizmy stojące za zdolnością do regeneracji zębów u aligatorów amerykańskich i doszedł do wniosku, że sekret tkwi w komórkach macierzystych zlokalizowanych wewnątrz każdej blaszki zębowej zwierząt.
Owe komórki w razie potrzeby przekształcają się w nowy ząb, który zastępuje stary po jego wypadnięciu.
"W przyszłości mamy nadzieję wyizolować te komórki z blaszki zębowej i sprawdzić, czy uda nam się wykorzystać je do regeneracji zębów w laboratorium" - mówi Randall B. Widelitz, współautor badania.
U ludzi również występuje blaszka zębowa, niezbędna do rozwoju zębów, lecz mimo to nie mamy możliwości wielokrotnej regeneracji uzębienia i w ciągu życia zestaw zębów zmieniamy tylko raz, w momencie gdy wypadają nam mleczaki, a na ich miejsce wyrastają zęby stałe.
Naukowcy wierzą jednak, że dokładne poznanie procesu odrastania zębów u aligatorów amerykańskich pozwoli na pobudzenie regeneracji zębów u dorosłych ludzi.
Chociaż wiele kręgowców posiada zdolność do wymiany uzębienia, spośród nich wybrano aligatory amerykańskie, ponieważ zęby tych zwierząt mają podobną budowę do zębów ssaków i mogą być zastępowane przez nowe twory aż do 50 razy w ciągu życia. (PAP)
ooo/ krf/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.