Księżyc pomiędzy Spiką a Saturnem

W ciągu najbliższych dwóch dni Księżyc zbliży się najpierw do Spiki, a potem do Saturna - poinformował PAP dr hab. Arkadiusz Olech z Centrum Astronomicznego PAN w Warszawie.

Spica to najjaśniejsza gwiazda w konstelacji Panny. Ponieważ leży ona blisko ekliptyki, co pewien czas niedaleko niej przechodzi Księżyc. Do kolejnego takiego spotkania dojdzie już 22 maja. Formalnie oba ciała najbliżej siebie znajdą się o godzinie 12:54, ale o tej porze w Polsce panuje dzień i ich obserwacje nie są możliwe.

Z obserwacjami najlepiej poczekać więc do godziny 22:00-22:30. O tej porze Spica oraz Księżyc górują i widać je niespełna 25 stopni nad południowym horyzontem. Tak się składa, że Księżyc będzie wtedy świecił prawie dokładnie w połowie drogi pomiędzy Saturnem a Spiką.

Chcąc widzieć Srebrny Glob bliżej Saturna musimy poczekać do rana. Oba te ciała najbliżej siebie znajdą się 23 maja o godzinie 9:34. Odległość je dzieląca sięgnie wtedy 3.5 stopnia.

PAP - Nauka w Polsce

aol/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Układ odpornościowy przy mikrograwitacji na ISS zbadają naukowcy z WAT

  • Adobe Stock

    Dwie planetoidy nazwano na cześć polskich naukowców; odkrywcami są Litwini

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera