
Pięciu gimnazjalistów z zespołu „Space Team" wygrało konkurs astronautyczno-robotyczny Astrobot. W nagrodę polecą do amerykańskiego Centrum Kosmicznego im. J. F. Kennedy\'ego na Przylądku Canaveral.
W konkursie mogli wziąć udział gimnazjaliści, którzy interesują się astronomią, podbojem kosmosu, komputerami, robotyką albo fizyką.
W finałowej rywalizacji najlepsze drużyny budowały i programowały roboty, które w efekcie musiały samodzielnie wykonać zadania konkursowe – przejazd w labiryncie, znajdowanie i transportowanie piłeczek do bazy. Zadania miały przypominać realne problemy, z jakimi mierzą się inżynierowie projektujący badawcze misje kosmiczne.
Najlepsza okazała się drużyna „Space Team”. W jej składzie znaleźli się uczniowie z: Gimnazjum nr 23 w Kielcach; Gimnazjum nr 2 im. I. Łukasiewicza w Jaśle; Gimnazjum nr 1 im. Jana Długosza w Sandomierzu; Gimnazjum nr 16 im. Króla Stefana Batorego w Krakowie; Gimnazjum nr 1 w Zielonej Górze.
Pod koniec mają zwycięzcy pojadą do amerykańskiego Centrum Kosmicznego im. J. F. Kennedy\'ego na Przylądku Canaveral. Spotkają się też ze studentami z całego świata, którzy również budują roboty badawcze.
Konkurs składał się z dwóch części. W pierwszym etapie jury oceniało uczniowskie eseje – projekty kosmicznej misji badawczej. Trzeba było opisać cele misji i sposób ich realizacji.
"O tym, że nasi uczniowie mogą robić wartościowe +dorosłe+ badania, przekonujemy się od lat, śledząc kolejne sukcesy Polaków w Konkursie Prac Młodych Naukowców Unii Europejskiej" – zaznacza Łukasz Partyka z Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci.
Organizatorzy konkursu: Stowarzyszenie Mars Society Polska i Krajowy Fundusz na rzecz Dzieci już zapowiadają organizację drugiej edycji konkursu.
PAP - Nauka w Polsce
ekr/ mrt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.