Nauka dla Społeczeństwa

02.03.2024
PL EN
22.03.2015 aktualizacja 22.03.2015

Zwycięzcy konkursu ASTROBOT odwiedzą laboratoria ESA

Drużyna gimnazjalistów-konstruktorów robotów wygrała w trzeciej edycji turnieju „ASTROBOT” wakacyjny wyjazd do laboratoriów testowych Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) w Noordwijk niedaleko Amsterdamu.

Uroczystego wręczenia nagrody – ogromnego biletu – dokonali w niedzielę 22 marca w warszawskim Centrum Nauki Kopernik dr inż. Tomasz Barciński-przewodniczący jury konkursu oraz dr inż. Marcin Stolarski z Centrum Badań Kosmicznych PAN.

Nagrodzony zespół nastoletnich inżynierów tworzą: Małgorzata Robut, Tomasz Domagała, Karol Jaremczak, Maciej Sobczak i Wojciech Zamorowski.

Eliminacje do konkursu polegały na zaprojektowaniu misji kosmicznej na kometę lub asteroidę oraz uzasadnieniu, jakie korzyści (niekoniecznie komercyjne) przyniesie to ludzkości. Misja musiała być możliwa do przeprowadzania, dlatego prace zawierały także opis niezbędnej technologii.

Autorzy trzydziestu najlepszych prac wzięli udział w 2. etapie - warsztatach w Centrum Nauki Kopernik w dniach 20-22 marca. Piątką zwycięzców otrzymała możliwość wyjazdu na wakacyjne warsztaty naukowe do laboratorium Europejskiej Agencji Kosmicznej w Noordwijk niedaleko Amsterdamu. W poprzednich edycjach były to NASA Kennedy Space Center na Florydzie oraz ośrodek edukacyjny Europejskiej Agencji Kosmicznej Andoya Space Center w północnej Norwegii.

Finały konkursu ASTROBOT odbyły się w ramach Festiwalu Młodych Badaczy Odkrycia. Główną częścią wydarzenia był turniej robotów. Nastoletni konstruktorzy projektowali roboty, a potem nimi sterowali. Wykonanie zadania wymagało umiejętności pracy w grupie.

Celem III już edycji konkursu jest popularyzacja astronautyki oraz robotyki wśród młodzieży. Takie konkursy motywują najbardziej zdolnych uczniów do dalszego rozwoju oraz samodzielnej pracy badawczej. Przyczyniają się do wzrostu liczby uczniów wybierających klasy o profilu matematyczno-przyrodniczym, a w konsekwencji zwiększają liczbę studentów kierunków ścisłych i technicznych.

„Organizując warsztaty chcemy przekazać uczestnikom nie tylko wiedzę techniczną, ale przede wszystkim odpowiednie narzędzia do sprawnej pracy w grupie, samodzielnego zdobywania i dzielenia się wiedzą oraz co najważniejsze – poczucia odpowiedzialności społecznej, bo przecież nauka i inżynieria nie są celem samym w sobie”– powiedział dr inż. Tomasz Barciński z Zachodniopomorskiego Uniwersytetu Technologicznego i Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk.

Organizatorami konkursu jest Mars Society Polska wraz z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci. Partnerami projektu są Centrum Nauki Kopernik, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN. Więcej informacji na stronie konkursu: www.astrobot.pl

Serwis PAP - Nauka w Polsce był jednym z patronów medialnych Festiwalu ODKRYCIA.

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024