Nauka dla Społeczeństwa

03.02.2023
PL EN
25.03.2014 aktualizacja 25.03.2014

Przyszli astronauci i konstruktorzy polecą do Norwegii

Uroczystość ogłoszenia laureatów konkursu Astrobot 2014. Fot. Paweł Wernicki (PAP) Uroczystość ogłoszenia laureatów konkursu Astrobot 2014. Fot. Paweł Wernicki (PAP)

Zwycięska drużyna gimnazjalistów konstruktorów robotów wygrała w drugiej edycji turnieju „ASTROBOT” wyjazd do ośrodka edukacyjno-badawczego Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA) na wyspie Andoya w Norwegii.

Uroczystego wręczenia nagrody – ogromnego biletu – dokonał 23 marca w warszawskim Centrum Nauki Kopernik prezes Polskiej Akademii Nauk, profesor Michał Kleiber.

Nagrodzony zespół nastoletnich inżynierów tworzą Tomasz Cienkowski z Tłuchowa, Julian Molski z Poznania, Agnieszka Osińska z Torunia, Mateusz Sieniawski z Olsztyna i Zofia Sorbjan z Warszawy. Pojadą latem na wyprawę za koło podbiegunowe – do Norwegii. Odwiedzą tam bazę rakietową Europejskiej Agencji Kosmicznej.

Trzydziestu gimnazjalistów gościło podczas weekendu (20-23 marca) na warsztatach w Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Centrum Nauki Kopernik w Warszawie. Gimnazjaliści zostali wyłonieni z wielu konkursowych zgłoszeń i zakwalifikowani do drugiego etapu konkursu astronautyczno-robotycznego ASTROBOT.

Eliminacje do konkursu polegały na zaprojektowaniu misji kosmicznej na dowolne ciało niebieskie. Chodziło nie tylko o opracowanie aspektu inżynierskiego i technicznego - trzeba było również dobrać i uzasadnić cel misji- naukowy lub komercyjny.

Główną częścią wydarzenia był turniej robotów. Nastoletni konstruktorzy projektowali roboty, a potem nimi sterowali. Do ich zadań należało między innymi przewiezienie próbki z określonego miejsca do bazy, omijanie przeszkód przy wykorzystaniu czujników, oraz rozpoznawanie kolorów próbek (w tym przypadku nie były to skały, ale piłeczki).

Kandydaci na inżynierów, naukowców czy przedsiębiorców branż wysokich technologii wzięli udział w interdyscyplinarnych warsztatach przygotowanych przez Mars Society Polska oraz Krajowy Fundusz na Rzecz Dzieci.

Pierwszego dnia, w Centrum Badań Kosmicznych przeszli szkolenie z analizy zdjęć satelitarnych, programowania oraz budowy robotów. Następnie, na warsztatach przygotowanych przez trenerów z Wydziału Psychologii UW, uczyli się technik negocjacji, zasad funkcjonowania i reagowania w sytuacjach konfliktowych i innych umiejętności niezbędnych do późniejszej pracy w zespołach inżynierskich lub naukowych.

Pod okiem Marcina Stolarskiego, zwycięzcy ostatniej edycji konkursu Famelab, a także konstruktora pierwszego polskiego satelity naukowego LEM, finaliści przygotowali prezentacje dotyczące ich misji i wygłosili je przed audytorium w Centrum Nauki Kopernik.

Finały konkursu ASTROBOT odbyły się w ramach Festiwalu Młodych Badaczy Odkrycia.

Celem II już edycji konkursu jest popularyzacja astronautyki oraz robotyki wśród młodzieży. Takie konkursy motywują najbardziej zdolnych uczniów do dalszego rozwoju oraz samodzielnej pracy badawczej. Przyczyniają się do wzrostu liczby uczniów wybierających klasy o profilu matematyczno-przyrodniczym, a w konsekwencji zwiększają liczbę studentów kierunków ścisłych i technicznych.

Organizatorami konkursu jest Mars Society Polska wraz z Krajowym Funduszem na rzecz Dzieci. Partnerami projektu są Centrum Nauki Kopernik, Centrum Badań Kosmicznych PAN oraz Centrum Astronomiczne im. Mikołaja Kopernika PAN. Więcej informacji na stronie konkursu: www.astrobot.pl

PAP - Nauka w Polsce

pmw/ ula/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023