Nauka dla Społeczeństwa

01.05.2024
PL EN
16.04.2013 aktualizacja 16.04.2013

Prof. Michał Heller opowie o „Granicach Kosmosu”

„Granice Kosmosu” to temat spotkania z wybitnym kosmologiem, filozofem i teologiem ks. prof. Michałem Hellerem. Spotkanie odbędzie się 26 kwietnia na Uniwersytecie Jagiellońskim w Krakowie.

Wykład organizują Copernicus Center Press i Centrum Kopernika Badań Interdyscyplinarnych. Spotkanie, poświęcone książce „Filozofia kosmologii”, poprowadzi redaktor Tomasz Rożek.

W „Filozofii kosmologii” prof. Heller oprowadza czytelników po gąszczu tematów filozoficznych, które towarzyszyły kosmologii od jej zarania, aż do momentu uformowania się jej jako dojrzałej nauki empirycznej. „Prof. Heller wskazuje na filozoficzne implikacje problemów kosmologicznych i opisuje rozwiązania, jakie próbowali dla nich znaleźć najwybitniejsi fizycy XX wieku. Autor pokazuje, że na styku filozofii i kosmologii dochodzi do interakcji, ponieważ, jak sam stwierdza, +tam, gdzie w grę wchodzi wszechświat, trudno na bok odłożyć swoje filozoficzne upodobania lub uprzedzenia+” – czytamy w przesłanym PAP komunikacie.

Prof. Michał Heller to uczony, kosmolog, filozof i teolog, który w matematycznych równaniach teorii naukowych potrafi dostrzec dzieła sztuki, a wielkich fizyków uważa za genialnych artystów. Sam w swoich licznych książkach i artykułach naukowych z powodzeniem odnajduje się w obu rolach: naukowca-artysty i pisarza-uczonego.

Uczony jest twórcą modelu kosmologicznego, wykorzystującego geometrię nieprzemienną do opisu zjawisk nielokalnych, które prawdopodobnie występowały w początkowych fazach ewolucji Wszechświata. Jest autorem kilkudziesięciu książek oraz setek artykułów naukowych, laureatem wielu nagród, w tym prestiżowej Nagrody Templetona (2008). Za swoją pracę naukową oraz działalność popularyzującą naukę został uhonorowany wieloma odznaczeniami, w tym Krzyżem Komandorskim z Gwiazdą Orderu Odrodzenia Polski. Niedawno nagrodzony statuetką Super Wiktora Specjalnego.

Wykład odbędzie się 26 kwietnia o godz. 18 w auli dużej A Auditorium Maximum Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie przy ul. Krupniczej 33. PAP jest jednym z patronów medialnych spotkania.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024