Zwycięzcy "Fizycznych Ścieżek" wystąpią w "Koperniku"

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

W sobotę 13 kwietnia poznamy zwycięzców ósmej edycji konkursu „Fizyczne Ścieżki”. Przed szeroką publicznością autorzy najciekawszych pokazów fizycznych zaprezentują się w niedzielę w warszawskim Centrum Nauki Kopernik.

Konkurs organizują: Narodowe Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) oraz Instytut Fizyki Polskiej Akademii Nauk. Jednym z patronów medialnych wydarzenia jest serwis Nauka w Polsce – Polskiej Agencji Prasowej.

 

Na ogłoszenie wyników czeka 24 finalistów wyłonionych spośród 134 uczestników z 47 szkół z 16 województw. Uczniowie startowali w trzech kategoriach „Pokaz”, „Esej” i „Praca naukowa”. Najbardziej zacięta rywalizacja jest w pierwszych dwóch kategoriach, w których złożono odpowiednio 37 i 36 prac.

„Choć na zwycięzców czeka wiele atrakcyjnych nagród w postaci autorskich pokazów, wyjazdu naukowego do Zjednoczonych Badań Jądrowych w Dubnej, indeksy na Uniwersytet Jagielloński czy Uniwersytet Warszawski, a także nagrody rzeczowe, to jednak największą nagrodą jest możliwość sprawdzenia się w prawdziwych zmaganiach naukowych” – podkreśla przewodniczący komitetu organizacyjnego konkursu prof. Ludwik Dobrzyński.

Jak dodaje, konkurs sprzyja upowszechnianiu wiedzy, w tym najnowszych osiągnięć nauki. „Jego zakres tematyczny nie jest ograniczony programem szkolnym. Konkurs jest więc nieczęstą okazją współdziałania uczniów, nauczycieli i uczonych. Bezcenne jest przede wszystkim stworzenie uczestnikom konkursu możliwości pokazania własnych zainteresowań” - dodaje.

Wielki finał, który rozpocznie się 13 kwietnia o godz. 8.30 w auli Instytutu Fizyki Polskiej Akademii Nauk (Al. Lotników 32/46 w Warszawie). W niedzielę o godz. 12 wyróżnieni laureaci konkursu w kategorii „Pokaz” wystąpią gościnnie w Centrum Nauki Kopernik (Wybrzeże Kościuszkowskie 20 w Warszawie).

„Na podkreślenie zasługuje fakt, że pokazy w CNK stwarzają uczniom nieczęstą możliwość zaprezentowania swego dorobku przed szeroką publicznością. Można spodziewać się wyjątkowego widowiska naukowego w wykonaniu uczniów” – podkreśla rzecznik NCBJ Marek Sieczkowski.

Podczas zeszłorocznej edycji pokazów gościnnych przedstawiono m.in. nieskończone odbicia światła, grające płomienie, spektakularne wyładowania elektryczne i światło biegnące po linii krzywej.

W połowie czerwca laureatów konkursu będzie można spotkać podczas Pikniku Naukowego Polskiego Radia i Centrum Nauki Kopernik. W specjalnie przygotowanym namiocie będą oni prezentować swoje prace.

Konkurs „Fizyczne Ścieżki” to cykliczne zmagania uczniowskie organizowane od 2005 roku. Ósmą edycję swoim patronatem objęła minister nauki i szkolnictwa wyższego – Barbara Kudrycka oraz Centrum Nauki Kopernik.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Klub Astronomiczny Almukantarat – astronomiczna sztafeta pokoleń

  • 09.06.2018  PAP/Rafał Guz

    20 mln zł na 101 projektów popularyzujących naukę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera