Osoby aktywne fizycznie jako dzieci mniej narażone na złamania

Dzieci, które regularnie uczestniczą w zajęciach sportowych są mniej narażone na złamania w późniejszym wieku - poinformowali szwedzcy naukowcy podczas spotkania Amerykańskiego Towarzystwa Ortopedycznego Medycyny Sportowej w Chicago.

Dr Bjorn Rosengren z Uniwersytetu Scanii w Malmo przez przez sześć lat prowadził obserwacje wśród dzieci w wieku od 7 do 9 lat. Grupa licząca 362 dziewczynki i 446 chłopców codziennie uczestniczyła w 40-minutowych szkolnych zajęciach sportowych. Grupa kontrolna (780 dziewczynek i 807 chłopców) poświęcała na aktywność fizyczną w szkole jedynie 60 minut tygodniowo.

Naukowcy co roku badali rozwój układu kostnego dzieci. W ciągu sześciu lat doszło do 72 złamań w grupie aktywnej fizycznie i 143 w grupie kontrolnej; ryzyko było więc podobne. W przypadku dzieci bardziej wysportowanych zaobserwowano jednak większy przyrost gęstości mineralnej kości. Większa gestość tkanki kostnej jest czynnikiem, który obniża ryzyko złamań.

Jednocześnie naukowcy przeprowadzili analizę retrospektywną w grupie 709 byłych sportowców, których średnia wieku wynosiła 69 lat oraz w grupie kontrolnej liczącej 1368 osób w podobnym wieku. Okazało się, że gęstość kości sportowców z wiekiem zmniejszyła się w niewielkim stopniu, podczas gdy w grupie kontrolnej była ona znacznie mniejsza.

"Nasze badania dostarczają kolejnego dowodu na to, że regularna aktywność fizyczna dzieci jest ważna dla zdrowia, a jej skutki widoczne są w późniejszym wieku" - mówi dr Rosengren. (PAP)

koc/ jjj/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Drony pokazały wielkie wymieranie Wielkiej Rafy

  • Fot. Adobe Stock

    Figowce zamieniają dwutlenek węgla w kamień

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera