Teatr Wysokich Napięć rusza w Centrum Nauki Kopernik

Bezpiecznie dotknąć prądu, bezdotykowo wprawić w ruch przedmioty, poczuć powiew wiatru jonowego to wszystko będzie możliwe w nowej części Centrum Nauki Kopernik - Teatrze Wysokich Napięć. Z poświęconej elektryczności wystawie będzie można korzystać od soboty.

Zaprezentowana w piątek nowa część CNK pozwoli poznać różne oblicza prądu i zrozumieć zasady rządzące elektromagnetyzmem. Spektakle Teatru Wysokich Napięć od soboty będzie można oglądać w ramach biletu wstępu do CNK. Goście dowiedzą się np. czy prąd w kablach płynie tak jak woda w rurach? Czym jest plazma? Na czym polega bezprzewodowe zasilanie?

„Prąd elektryczny jest fascynujący, choć wiemy że jest, to go nie widać. Jest wszędzie: w latarniach, mieszkaniach, samochodach, telefonach komórkowych. My chcemy te zagadnienia przybliżyć i wyjaśnić. Pokazać co można z prądem zrobić, pozwolić go w pewien sposób dotknąć” – powiedział podczas premierowego pokazu Teatru jego kierownik Jarosław Barański.

Wicedyrektor Centrum Nauki Kopernik Irena Cieślińska zauważyła, że choć elektryczność nie jest wymysłem człowieka, to do "klubu stworzeń, które potrafią posługiwać się elektrycznością dołączyliśmy stosunkowo późno".

„Mówi się że węgorz elektryczny byłby w stanie ogłuszyć konia. Rekiny słyszą elektryczność, tak jak my słyszymy dźwięki. Niektóre stworzenia najpierw wytwarzają impuls elektryczny, a potem obserwują jak otoczenie ten impuls zmieniało. W ten sposób obserwują świat ryby w mętnych wodach” – wyjaśniała Cieślińska.

Również sam człowiek jest wypełniony elektrycznością. „Impulsy elektryczne przewodzą impulsy nerwowe. Na sygnał elektryczny kurczą się nasze mięśnie i nasze serca. Gdy się skaleczymy to skaleczenie wysyła impulsy elektryczne, które ściągają leczące tkanki komórki. Naukowcy manipulując przewodzeniem jonowym potrafią przyspieszać gojenie ran” – opisała wicedyrektor CNK.

Przewodniczący Rady programowej CNK prof. Łukasz Turski przypomniał, że pierwszą elektrownię uruchomił 130 lat temu w Nowym Jorku Tomas Edison. „Energię elektryczną, z której codziennie korzystamy na co dzień zawdzięczmy Nicolasowi Tesli. Ten Teatr jest właściwie jemu poświęcony. Każde z tych urządzeń ma coś wspólnego z Teslą” – wyjaśnił prof. Turski.

W Tetrze Wysokich Napięć można zobaczyć np. drabinę Jakuba, czyli dwa pręty które podłączone do wysokiego napięcia pozwalają zobaczyć przemieszczający się łuk elektryczny. Kule i rury plazmowe umożliwią zaobserwowanie wyładowań elektrycznych w gazach. Generator Van de Graffa to urządzenie, przy którym nasze włosy mogą stanąć dęba, a metalowe przedmioty poruszać przez nikogo nie popychane. Największą atrakcją Teatru będzie transformator Tesli, dzięki któremu można „produkować” pioruny długie na kilkadziesiąt centymetrów.

„Tutaj wyjątkowo, w odróżnieniu od reszty Centrum Nauki Kopernik, nie wtykamy palca w nieznane otwory. Nie ciągniemy za kabelki, bo to może skończyć się nie najlepiej" – zaznaczył prof. Turski.

Kierownik Teatru wyjaśnił, że działa w dwóch trybach. Każdy odwiedzający CNK będzie mógł wejść do środka, dotknąć np. kul plazmowych i innych eksponatów. W Tetrze prezentowane będą też półgodzinne przedstawienia, których głównym bohaterem będzie prąd elektryczny.

W związku z otwarciem Teatru Wysokich Napięć, osoby które w sobotę i niedzielę przyjdą do CNK, będą mogły skorzystać ponadto z dodatkowych atrakcji, pokazów naukowych poświęconych różnych obliczom elektryczności.

PAP - Nauka w Polsce

ekr/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 30.04.2021. Wapienna jaskinia krasowa Raj w Chęcinach (woj. świętokrzyskie), jedno ze stanowisk Geoparku Świętokrzyskiego, 30 bm. Jaskinia powstała prawdopodobnie około 360 mln lat temu. PAP/Piotr Polak

    Geolog: skały to nie tylko obiekt badań, ale zapis klimatu i historia planety

  • 24.04.2023 PAP/Szymon Pulcyn

    Łódź/ W ogrodzie botanicznym kwitnie ponad 50 tys. tulipanów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera