ESA wybrała instrumenty dla przyszłej misji do Jowisza

Sonda JUICE (JUpiter ICy moons Explorer), która ma badać Jowisza i jego księżyce, będzie posiadać 11 instrumentów naukowych. Swój wybór urządzeń ogłosiła w czwartek Europejska Agencja Kosmiczna (ESA).

Europejska Agencja Kosmiczna wybrała 21 lutego zestaw instrumentów, które będą zamontowane na pokładzie sondy JUICE. Instrumenty zostaną opracowane w 15 krajach europejskich oraz w Stanach Zjednoczonych i Japonii.

Wśród instrumentów będą różnego rodzaju kamery, spektrometry, wysokościomierz laserowy, radar penetrujący lód, magnetometr, detektory cząstek i plazmy oraz urządzenia radiowe.

JUICE jest pierwszą dużą misją w ramach programu ESA o nazwie Kosmiczna Wizje (Cosmic Vision) na lata 2015-2025. Sonda ma zostać wystrzelona z Ziemi w 2022 roku, a do Jowisza dotrze w 2030 roku. Przez co najmniej trzy lata ma prowadzić szczegółowe obserwacje największej planety Układu Słonecznego oraz trzech jej największych księżyców: Ganimedesa, Kallisto i Europy.

Na księżycach tych mogą występować wielkie oceany ukryte pod lodową powierzchnią. JUICE ma wykonać mapy tych obiektów, umożliwić wyciągnięcie wniosków o budowie wewnętrznej i określić potencjalne możliwości występowania życia w podpowierzchniowych oceanach. Sonda przeleci kilkanaście razy w pobliżu Karlisto, dwukrotnie minie Europę oraz wejdzie na orbitę wokół Ganimedesa. (PAP)

cza/ ula/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Odkryto planetę o gęstości waty cukrowej

  • Fot. Adobe Stock

    Teleskop Webba zarejestrował najodleglejsze połączenie czarnych dziur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera