Zbadano, dlaczego niektóre planety spadają na gwiazdy

Gorące jowisze to kategoria dużych gazowych planet o wielkości Jowisza; tu: Jowisz, Adobe Stock
Gorące jowisze to kategoria dużych gazowych planet o wielkości Jowisza; tu: Jowisz, Adobe Stock

Naukowcy zaproponowali nowy mechanizm powodujący zacieśnianie orbit niektórych planet, tzw. gorących jowiszów. W grę wchodzą silne pola magnetyczne - poinformował brytyjski Durham University.

Gorące jowisze to kategoria dużych gazowych planet o wielkości Jowisza, a nawet większych, które krążą po orbitach znajdujących się bardzo blisko ich gwiazd macierzystych. Okresy obiegu gorących jowiszów są liczone w pojedynczych dniach.

Według istniejących teorii tak bliskie położenie planety i gwiazdy powinno generować pomiędzy nimi potężne pływy grawitacyjne, które w ciągu miliardów lat transferują energię orbitalną, powodując, że orbita planety będzie się zacieśniać po spirali, aż w końcu planeta może zostać pochłonięta przez gwiazdę.

Jednak niektóre z gorących jowiszów, na przykład WASP-12 b, wydają się zacieśniać orbitę zdecydowanie za szybko jak na opisaną teorię. Według obliczeń, WASP-12 b spadnie na swoją gwiazdę w ciągu kilku milionów lat.

Naukowcy z grupy, którą kieruje Craig D. Duguid z Durham University w Wielkiej Brytanii, zaproponowali wyjaśnienie, że dodatkowym mechanizmem tłumaczącym takie przypadki mogą być silne pola magnetyczne wewnątrz niektórych gwiazd, które mogą bardzo efektywnie rozpraszać pływy grawitacyjne od gorącego jowisza.

Według badaczy, pływy grawitacyjne generują fale poruszające się do wnętrza gwiazdy. Gdy natkną się one na magnetyczne wnętrze gwiazdy, zamieniają się w inny rodzaj fal magnetycznych, które poruszają się na od wnętrza gwiazdy na zewnątrz i ostatecznie zanikają, szybko wysysając energię.

Proponowany mechanizm zgadza się z obserwacjami WASP-12 b. Zaproponowano też niektóre pobliskie gwiazdy jako dobre cele do poszukiwania gorących jowiszów na zacieśniających się orbitach. Hipotezę można więc będzie przetestować w przyszłości obserwacyjnie.

Wyniki badań opublikowano 29 kwietnia br. w „The Astrophysical Journal Letters”.(PAP)

cza/ bar/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Cyfrowa rzeczywistość pomoże w treningach astronautów ESA

  • Fot. Adobe Stock

    Wieloryby się skurczyły

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera