
Małopolskie Laboratorium Budownictwa Energooszczędnego powstanie do września 2014 roku na Politechnice Krakowskiej. Według władz województwa inwestycja wpisuje się w strategię regionu, której jednym z priorytetów jest budownictwo energooszczędne.
"Z punktu widzenia województwa to bardzo ważna inwestycja, bo zagadnienia energooszczędności są istotną częścią strategii rozwoju regionu na najbliższe lata. To może być jedna z kluczowych specjalności Małopolski" - zaznaczył w czwartek marszałek województwa Marek Sowa.
Zapowiedział, że w przyszłej perspektywie finansowej UE na lata 2014-2020 władze regionu będą "znacząco preferować" projekty spełniające wymogi budownictwa energooszczędnego.
Nowatorski budynek powstanie w kampusie Politechniki Krakowskiej przy ul. Warszawskiej. Będzie służyć celom badawczym i dydaktycznym dotyczącym poprawy efektywności zużycia energii. W pięciopiętrowym obiekcie o łącznej powierzchni ponad 1000 metrów kwadratowych zostanie utworzonych 14 stref klimatycznych i energetycznych, gdzie naukowcy będą prowadzić badania właściwości materiałów oraz technologii w zależności od warunków klimatycznych.
Koszt inwestycji ma wynieść około 20 mln zł; ponad 17 mln zł to unijne dofinansowanie z Małopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego.
"To będzie pierwsze tego typu, kompleksowe i +żywe+ laboratorium dotyczące budownictwa energooszczędnego w naszym kraju" - ocenił rektor Politechniki Krakowskiej prof. Kazimierz Furtak.
Jak zapowiedział, został już rozstrzygnięty przetarg na wykonawcę inwestycji. Zgodnie z planami prace budowlane ruszą w maju tego roku, a planowany termin zakończenia inwestycji to wrzesień 2014 r.
PAP - Nauka w Polsce
rgr/ pad/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.