
OneTick - koordynowana przez Uniwersytet Medyczny w Białymstoku (UMB) międzynarodowa inicjatywa badawcza, której celem jest przeciwdziałanie chorobom przenoszonym przez kleszcze w środowiskach miejskich i podmiejskich, otrzymała finansowanie z unijnego programu MSCA Staff Exchanges 2024.
Projekt będzie realizowany przez trzynastu partnerów z dziesięciu krajów, a białostocka uczelnia jest jedynym z Polski.
Jak poinformowali PAP przedstawiciele UMB, w sumie do konkursu wpłynęło 329 wniosków, spośród których Komisja Europejska wybrała do finansowania 83. Jest wśród nich projekt realizowany z udziałem Polaków: „OneTick: An Integrated One Health Approach for Prevention, Detection and Treatment of Tick-Borne Diseases in Urban and Peri-Urban Environments”.
OneTick będzie badać choroby przenoszone przez kleszcze z perspektywy podejścia „One Health”, łączącego czynniki ludzkie, zwierzęce i środowiskowe. Badacze chcą opracować model pokazujący, jak zmiany klimatyczne wpływają na rozmieszczenie kleszczy w obszarach miejskich i podmiejskich, takich jak parki, ogrody i place zabaw, aby poprawić przewidywanie ryzyka i opracować skuteczniejsze strategie kontroli.
Jednym z celów inicjatywy jest również wsparcie budowy wspólnych europejskich ram dotyczących diagnostyki, raportowania i zarządzania chorobami przenoszonymi przez kleszcze.
Poza UMB w skład konsorcjum wchodzą: tick-radar GmbH (Niemcy), Fundación Rioja Salud (Hiszpania), Södertörns högskola (Szwecja), Rigshospitalet (Dania), Freie Universitaet Berlin (Niemcy), Universitatea de Științe Agricole și Medicină Veterinară (USAMV) Cluj-Napoca (Rumunia), Region Jönköping (Szwecja), Sørlandet sykehus HF (Norwegia), Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu (RIVM) (Holandia), Biologické centrum AV ČR (Czechy), a także partnerzy stowarzyszeni: Pfizer Corporation Austria (Austria) i San Pedro University Hospital (Hiszpania).
MSCA Staff Exchanges (pełna nazwa: Marie Skłodowska-Curie Actions – Staff Exchanges) to program finansowany w ramach unijnego programu Horyzont Europa, którego celem jest wspieranie międzynarodowej, międzysektorowej i interdyscyplinarnej wymiany pracowników zaangażowanych w badania naukowe i innowacje, co służy transferowi wiedzy i kompetencji oraz budowaniu długotrwałych relacji między instytucjami akademickimi i pozaakademickimi.
Katarzyna Czechowicz (PAP)
kap/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.