Błyskawice mogą wywołać ból głowy

Wyładowania atmosferyczne zwiększają prawdopodobieństwo wystąpienia migreny i innych chronicznych bólów głowy - odkryli amerykańscy naukowcy, a wyniki badania zamieścili w czasopiśmie "Cephalalgia".

Naukowcy z University of Cincinnati (USA) udowodnili, że nawet błyskawice pojawiające się w odległości 40 km od miejsca zamieszkania są w stanie sprowokować napad bólowy w okolicach głowy u ludzi, którzy cierpią na tego rodzaju dolegliwości.

"Wyniki wielu badań, dotyczących wpływu pogody, a w tym elementów takich, jak ciśnienie atmosferyczne i wilgotność powietrza, na występowanie bólów głowy, okazały się sprzeczne. Jednak nasze badanie pokazuje bardzo silną korelację pomiędzy błyskawicami, powiązanymi czynnikami meteorologicznymi a bólami głowy" - komentuje Geoffrey Martin, student medycyny, który wraz z ojcem czuwał nad przebiegiem badania.

Badacze stwierdzili, że pojawienie się wyładowań atmosferycznych w okolicy o 31 proc. zwiększa ryzyko wystąpienia bólu głowy, a o 28 proc. napadu migreny u osób, miewających tego typu problemy. Ponadto błyskawice mogą z dużym prawdopodobieństwem sprowokować ból u tych, którzy nigdy wcześniej nie mieli do czynienia z nawracającymi dolegliwościami.

Naukowcy nie wiedzą, co dokładnie przyczynia się do powstania bólu, jednak wśród możliwych czynników wymieniają fale elektromagnetyczne emitowane przez błyskawice oraz pojawiające się w powietrzu w sporych ilościach ozon i zarodniki grzybów. (PAP)

ooo/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Kolejny gatunek azjatyckiego szerszenia pojawił się w Europie

  • Obraz gwiazdy WHO G64 w Wielkim Obłoku Magellana. Po lewej rzeczywisty obraz uzyskany dzięki interferometrii, a po prawej opracowana na jego podstawie wizja artystyczna. Do obserwacji wykorzystano interferometr VLTI należący do Europejskiego Obserwatorium Południowego (ESO). Źródło: ESO/K. Ohnaka et al., L. Calçada.

    Uzyskano pierwszy szczegółowy obraz gwiazdy spoza Drogi Mlecznej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera