Błyskawice mogą pomóc w badaniach planet Układu Słonecznego

PAP © 2012 / Marcin Bednarski
PAP © 2012 / Marcin Bednarski

Naukowcom udało się zaobserwować za pomocą sztucznego satelity okrążające Ziemię fale elektromagnetyczne, wygenerowane przez pioruny. Do tej pory wykrywano je jedynie z odbiorników na powierzchni Ziemi. Technikę tę będzie można wykorzystać do badania atmosfer innych planet w Układzie Słonecznym - informuje NASA.

W każdej sekundzie na Ziemi można zaobserwować łącznie około 50 błyskawic. Te wyładowania elektryczne tworzą fale elektromagnetyczne, które poruszają się wokół Ziemi. Rezonans Schumanna – tak nazwano tę „elektromagnetyczną sygnaturę Ziemi” – był do tej pory obserwowany jedynie z powierzchni naszej planety.

W ubiegłym roku naukowcy odkryli, że rezonans Schumanna można wykryć także z orbity okołoziemskiej. Użyli do tego celu satelity z systemu C/NOFS (Communications/Navigation Outage Forecast System), należącego do Amerykańskich Sił Powietrznych.

W publikacji, która ukazała się 1 maja br. w czasopiśmie „Astrophysical Journal”, badacze opisali jak nową technikę można wykorzystać do badania innych planet w Układzie Słonecznym.

„Częstotliwość rezonansu Schumanna zależy nie tylko od rozmiaru planety, ale także od rodzaju atomów i cząsteczek w atmosferze, ponieważ mogą one zmieniać przewodność elektryczną” - tłumaczy Fernando Simoes z NASA, główny autor publikacji.

Według naukowca, techniki tej można użyć zdalnie, na przykład z wysokości kilkuset kilometrów nad powierzchnią planety i dzięki niej sprawdzić obecność wody, metanu i amoniaku w atmosferze w skali globalnej, a nie w poszczególnych obszarach, tak jak to jest obecnie wykonywane innymi technikami pomiarów.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ tot/  bsz

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Hubble dostarczył nowej mapy Andromedy

  • EPA/MICHAEL GONZALEZ 1601.2025

    Starship uziemiony po czwartkowej eksplozji podczas lotu testowego

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera