Mężczyźni częściej oszukują na gruncie naukowym

Mężczyźni na każdym szczeblu kariery naukowej znacznie częściej niż kobiety dopuszczają się przewinień w swojej branży - stwierdzają amerykańscy badacze, publikując w internetowym wydaniu czasopisma "mBio".

Poprzednie badania wykazały, że dwie trzecie prac naukowych są wycofywane z druku z powodu stwierdzenia oszustwa naukowego. Obecne badanie naukowców z Albert Einstein College of Medicine of Yeshiva University dowodzi, że za większość nieuczciwych działań odpowiadają mężczyźni.

W dodatku przewinienia nie są wynikiem postępowania jedynie stażystów i początkujących naukowców, jak się powszechnie sądzi, lecz przedstawicieli wszystkich etapów kariery naukowej: aplikantów, techników, ankieterów, naukowców, koordynatorów badań, doktorantów i profesorów.

"Fakt, że oszustwo zachodzi na wszystkich etapach rozwoju kariery sugeruje, że zwracanie uwagi na etyczne aspekty postępowania naukowego nie powinno być ograniczane tylko do osób uczących się, jak to się obecnie dzieje" - komentuje Arturo Casadevall, jeden z autorów.

Naukowcy nie badali powodów, dla których mężczyźni decydują się na nieuczciwe postępowanie, ale przypuszczają, że jednym z nich mogłaby być skłonność do podejmowania ryzyka - cecha znacznie powszechniej występująca u panów niż pań. Istotnym czynnikiem mogłaby się okazać również męska potrzeba rywalizacji, bądź większa obawa przed sankcjami będącymi konsekwencją oszustwa wśród kobiet. (PAP)

ooo/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera