Rusza konkurs "Eksperyment łańcuchowy"

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Skonstruować urządzenie, które wykorzysta jak najwięcej zjawisk fizycznych do przetransportowania kulki - to wyzwanie dla uczniów i studentów - uczestników pierwszej polskiej edycji konkursu "Eksperyment Łańcuchowy".

Organizują ją: Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Instytut Fizyki Uniwersytetu Jagiellońskiego. Konkurs przygotowano we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie. W Słowenii działa od 8 lat, co roku angażując ponad 50 drużyn z tego 2-milionowego kraju.

Podczas otwartego dla publiczności finału, który odbędzie się 1 czerwca 2013 roku w Krakowie, wszystkie urządzenia zostaną ustawione w łańcuchu i kolejno uruchomione - poinformowała PAP rzecznik Uniwersytetu Jagiellońskiego, Katarzyna Pilitowska.

Uczestnicy konkursu będą mieli za zadanie skonstruowanie urządzenia, w którym wykorzystanie zjawisk fizycznych pozwoli na przetransportowanie metalowej kulki. Prace oceniane będą w kategoriach: liczby zastosowanych zjawisk fizycznych wraz z umiejętnością ich wyjaśnienia, skuteczności urządzenia oraz pod względem kreatywności i estetyki jego wykonania.

Grupy biorące udział w konkursie mogą składać się maksymalnie z 5 osób pod opieką mentora – osoby pełnoletniej. Całe urządzenie powinno działać nie krócej niż 20 sekund, jednak nie dłużej niż 120 sekund.

Konkurs jest skierowany do uczniów i studentów na wszystkich etapach edukacji, od przedszkoli do uniwersytetów. Podczas otwartego dla publiczności finału, który odbędzie się 1 czerwca tego roku w Krakowie, wszystkie urządzenia zostaną ustawione w łańcuchu i kolejno uruchomione.

Celem konkursu jest przede wszystkim zachęcenie uczniów do wykorzystania zabawy i twórczości w zdobywaniu wiedzy. Udział w konkursie umożliwi doskonalenie wyobraźni, umiejętności radzenia sobie z problemami, integracji w grupie rówieśniczej i wyrobienie mechanizmów współpracy. Dla wielu zniechęconych uczniów to połączenie zabawy z nauką może okazać się najskuteczniejszą drogą do zrozumienia wielu zjawisk fizycznych.

Nagrody będą przydzielane w różnych kategoriach wiekowych.

Zgłoszenia do konkursu można przysyłać do 12 kwietnia. Dodatkowe informacje znajdują się na stronie internetowej: www.lancuch.if.uj.edu.pl

PAP - Nauka w Polsce

lt/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • W reakcji biorą udział występujący w naturze wodorosiarczek (HS-) oraz związek organiczny, zawierający pierścienie aromatyczne, zdolny do absorpcji promieniowania UV. Pod wpływem energii promieniowania UV następuje ultraszybki transfer elektronu z wodorosiarczku do związku organicznego, co prowadzi do dalszych selektywnych transformacji chemicznych. Fot. materiały prasowe

    Polacy opisali nowy typ reakcji chemicznej przy tworzeniu cegiełek DNA

  • Fot. Adobe Stock

    Olsztyn/ InLife - nowe logo i siedziba Instytutu Rozrodu Zwierząt i Badań Żywności PAN

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera