Uczelnie i instytucje

Eksperyment łańcuchowy – widowiskowy finał już w sobotę

Czy uda się połączyć ponad dwieście urządzeń w jeden łańcuch, który zobrazuje jak najwięcej praw fizyki? Okaże się to podczas finału „Eksperymentu Łańcuchowego” 27 maja w Krakowie. Podczas bezpłatnego widowiska naukowego na dzieci, uczniów, studentów i dorosłych amatorów fizyki czekają pokazy i atrakcyjne doświadczenia.

Jak w niespełna dwie minuty przetransportować metalową kulkę z punktu A do punktu B, wykorzystując przy tym jak najwięcej praw fizyki? Z takim zadaniem musieli zmierzyć się uczestnicy konkursu „Eksperyment Łańcuchowy” organizowanego przez Uniwersytet Jagielloński.

W najbliższą sobotę ponad tysiac osób z całej Polski przyjedzie do Krakowa, aby zaprezentować skomplikowane urządzenia, nad którymi pracowali przez ostatnie miesiące. Każde urządzenie mieści się na szkolnej ławce. W dniu finału maszyny zostaną połączone w łańcuch i będą kolejno uruchamiane. Ich konstruktorzy opowiedzą o zjawiskach fizycznych towarzyszących transportowi metalowej kulki.

W tegorocznej edycji konkursu udział zapowiedziało aż 276 drużyn. Swoje urządzenia zaprezentują reprezentanci wszystkich szczebli edukacji – od przedszkolaków, poprzez uczniów, po studentów, osoby dorosłe, a nawet całe rodziny.

Finał „Eksperymentu Łańcuchowego” to święto nauki i dobrej zabawy. Wydarzenie odbędzie się pod hasłem „Fizyka wszędzie styka”. Organizatorzy przygotowali liczne doświadczenia, pokazy i wykłady popularnonaukowe. Będzie można m.in. przebiec się po cieczy nienewtonowskiej, zbudować most tak, jak robił to sam Leonardo da Vinci czy stworzyć przestrzenny model naczyń krwionośnych przy pomocy drukarki 3D.

"Pokazujemy dzieciom, ale i dorosłym, że fizyka to nie tylko skomplikowane wzory i definicje. Pokazujemy fizykę od jej praktyczniejszej i przede wszystkim ciekawszej strony" – mówi Daniel Dziob z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie. Koordynator zapewnia, że jubileuszowy finał będzie rekordowy zarówno pod względem liczby uczestników, jak i atrakcji przygotowanych dla widzów.

"Fizyka jest wokół nas na co dzień i warto się jej uczyć. Biorąc udział w Eksperymencie Łańcuchowym uczymy się również działać zespołowo, asertywnie komunikować i zarządzać projektem" - dodaje Daniel Dziob.

W tym roku wydarzenie połączono z Dniem Otwartym Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego. Goście uczelni będą mogli odwiedzić laboratoria naukowe i pracownie Instytutu Fizyki UJ oraz stanowiska studenckich kół naukowych. Biblioteka Wydziału przygotowała też akcję bookcrossingu i zachęca do bezpłatnej wymiany przeczytanych książek na inne.

W ciągu czterech minionych edycji konkursu "Eksperyment łańcuchowy" łącznie skonstruowano 347 machin. Jury ocenia urządzenia, biorąc pod uwagę liczbę wykorzystanych praw fizyki oraz ich umiejętne wyjaśnienie, stopień zaawansowania machiny, a także pomysłowość i estetykę wykonania. Każda kategoria wiekowa oceniana jest indywidualnie, w każdej przyznawane są nagrody.

Pula nagród V edycji Eksperymentu Łańcuchowego wynosi 50 tys. zł. Konkurs organizuje Koło Naukowe Biofizyki Molekularnej i Fizyki Medycznej oraz Wydział Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) we współpracy z Wydziałem Edukacji Uniwersytetu w Lublanie.

Otwarty dla publiczności finał V edycji „Eksperymentu Łańcuchowego” odbędzie się 27 maja w godz. 11.00-15.00 na terenie III Kampusu Uniwersytetu Jagiellońskiego przy budynku Wydziału Fizyki, Astronomii i Informatyki Stosowanej, ul. prof. S. Łojasiewicza 11.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ zan/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • 11.03.2021. Kampus Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie. PAP/Łukasz Gągulski

    Kraków/ Akademia Wychowania Fizycznego (AWF) zmieniła nazwę

  • 19.12.2024. Dziekan Wydziału Medycznego Politechniki Bydgoskiej prof. Małgorzata Tafil-Klawe (L), odbierający tytuł doktora honoris causa, prof. Marek Harat (C) oraz rektor Politechniki Bydgoskiej prof. Marek Adamski (P) podczas jubileuszowego, 500. posiedzenia Senatu Politechniki Bydgoskiej w siedzibie uczelni. PAP/Tytus Żmijewski

    Neurochirurg prof. Marek Harat doktorem h.c. Politechniki Bydgoskiej

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera