O bakteriach i hodowli in vitro podczas Nocy Biologów w Lublinie

Czy bakterie chorują, jak się hoduje komórki in vitro, do czego można wykorzystywać porosty - to niektóre tematy prezentacji przygotowanych na Noc Biologów w UMCS w Lublinie. Organizatorzy spodziewają się ponad tysiąca gości.

Na Wydziale Biologii i Biotechnologii UMCS w piątek od godz. 15 do 22 odbędzie się kilkadziesiąt wykładów i ćwiczeń laboratoryjnych, które mają przybliżyć zainteresowanym rozmaite zagadnienia z zakresu nauk biologicznych. Prelekcje będą się także odbywać w uniwersyteckim Ogrodzie Botanicznym.

"Przygotowaliśmy prezentacje przeznaczone dla wszystkich, zarówno dla uczniów gimnazjów i liceów, którzy być może zechcą zostać naszymi studentami, ale i dla dzieci oraz osób dorosłych. Biologia jest ważna, wiele się mówi choćby o zapłodnieniu in vitro, warto się zapoznać z biologiczną stroną tej kwestii, aby rozumnie brać udział w dyskusjach" - powiedział koordynator Nocy Biologów na UMCS dr hab. Adam Choma.

Organizatorzy spodziewają się, że w Nocy Biologów weźmie udział ponad tysiąc osób. "Rezerwacje już trwają. Zapowiedzieli się uczestnicy nie tylko z Lublina, ale także z innych miejscowości, m.in. z Włodawy i Stalowej Woli" – zaznaczył naukowiec.

Na wykładach i podczas ćwiczeń w laboratoriach będzie można m.in. zapoznać się z metodami otrzymywania hodowli komórek in vitro, ich przechowywania w ciekłym azocie oraz dowiedzieć się, do czego takie hodowle są wykorzystywane. Pracownicy naukowi pokażą, jak się zmieniają wirusy grypy, zaprezentują techniki namnażania wirusów stosowane przy produkcji szczepionek i będą wyjaśniać, czy warto się szczepić przeciwko grypie.

Goście Nocy Biologów będą przeprowadzać doświadczenia pozwalające stwierdzić istnienie w otoczeniu człowieka bakterii, wirusów i pierwotniaków.

Podczas ćwiczeń z biotechnologii żywności pod hasłem „Czy wiesz, co jesz?” zapoznają się z prostymi metodami sprawdzania obecności żywych kultur bakterii w produktach mlecznych oraz sztucznych barwników w sokach owocowych. Naukowcy pokażą, jak stworzyć dzieło sztuki przy pomocy mleka, barwników spożywczych i detergentów.

W laboratorium biochemicznym przygotowano zajęcia poświęcone zapachom. Ich uczestnicy będą uczyć się rozpoznawać rośliny wytwarzające olejki eteryczne oraz wytwarzać pachnące mydełka i kulki kąpielowe.

Będą zajęcia poświęcone wędrówkom w świecie roślin. Naukowcy wyjaśnią, w jaki sposób rośliny przemieszczają się z jednego kontynentu na drugi. Zaplanowano też wykłady przybliżające mało znany świat porostów i prezentujące sposoby wykorzystywania ich do rozpoznawania stanu czystości powietrza.

W Ogrodzie Botanicznym UMCS w piątek zaplanowano prelekcje dotyczące roślin tropikalnych pod hasłem "Na pustyni i w puszczy". Będzie też mowa o roślinach używanych w obrzędach ludowych i magicznych. Natomiast w sobotę ornitolodzy będą pokazywać, jak obrączkuje się ptaki i wyjaśniać, po co się to robi.

PAP - Nauka w Polsce

kop/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Białystok/ Kilkadziesiąt imprez na Rodzinnym Pikniku Naukowym

  • Fot. Adobe Stock

    Resort nauki chce wprowadzić zmiany w świadectwach ukończenia studiów podyplomowych

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera