Historia i kultura

Lublin/ Odnaleziono pozostałości średniowiecznej baszty

Baszta Czworoboczna w panoramie Lublina z monumentalnego dzieła Brauna i Hogenberga "Theatrum praecipuarum totius mundi urbiurti" (Przedstawienie wyróżniających się miast całego świata), znanego też pod nazwą "Civitates orbis terrarum", Kolonia, 1618 r. Źródło: Facebook/ Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Baszta Czworoboczna w panoramie Lublina z monumentalnego dzieła Brauna i Hogenberga "Theatrum praecipuarum totius mundi urbiurti" (Przedstawienie wyróżniających się miast całego świata), znanego też pod nazwą "Civitates orbis terrarum", Kolonia, 1618 r. Źródło: Facebook/ Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Archeolodzy prowadzący badania kamienicy przy ul. Jezuickiej na lubelskim Starym Mieście znaleźli pozostałości średniowiecznej baszty. "To znaczące odkrycie" – powiedział PAP lubelski wojewódzki konserwator zabytków Dariusz Kopciowski.

Kopciowski poinformował, że relikty baszty odsłonięto przy południowej ścianie oficyny kamienicy przy ul. Jezuickiej 15 w Lublinie. "Były przypuszczenia, że pozostałości tej baszty czworobocznej znajduje się w strukturach tego budynku, ale okazuje się, że wychodziła na zewnątrz, od podwórza, za tylną elewacją" – powiedział. Jak ustalono, ściana oficyny posadowiona jest na fragmencie muru obronnego.

Konserwator przekazał, że podczas badań odkryto także m.in. nowożytne numizmaty, plomby towarowe, pieczęć herbową, nowożytną kłódkę o nietypowej formie i ozdobne kucia nowożytnych sakiew. "Równolegle z pracami archeologicznymi prowadzone są badania architektoniczne i konserwatorskie, w trakcie których zostaną zlokalizowane kolejne pozostałości baszty oraz systemu umocnień Lublina" – poinformował konserwator dodając, że wnioski z badań będą uwzględnione w przygotowywanym projekcie budowlanym. "Wszystkie cenne dla historii miasta relikty zostaną zachowane i wyeksponowane" – zapowiedział.

Zdaniem Kopciowskiego, posesja nigdy nie była do końca rozpoznana archeologicznie.

Źródło: Facebook/ Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków
Relikty baszty. Źródło: Facebook/ Lubelski Wojewódzki Konserwator Zabytków

Baszta czworoboczna w tym miejscu – podał konserwator – widnieje na panoramie Lublina Brauna i Hogenberga, która została wydana w Kolonii w 1618 r. Piętrowa, nakryta dachem namiotowym budowla ukazana jest w pobliżu Furty Gnojnej, blisko prezbiterium kościoła klasztornego ojców jezuitów – obecnej archikatedry.

"Najprawdopodobniej ta właśnie baszta została wymieniona w przywileju Stefana Batorego nadanego jezuitom w 1585 r. Przywilej ów zezwalał na budowę zespołu jezuickiego poza murami miasta od południa wraz z pozwoleniem wykorzystania istniejących na tym odcinku kilku dzieł obronnych w tym Furty Jezuickiej, baszty półokrągłej i przedmiotowej basztki czworobocznej" – wyjaśnił Kopciowski. Dodał, że zakonnicy z czasem zamienili basztę w wieżę ustępową połączoną z kanałem ściekowym.

Przyległa do murów miejskich kamienica przy ul. Jezuickiej 15 – wskazał konserwator – w 1645 r. została włączona do kolegium ojców jezuitów i w rękach zakonników pozostawała do połowy XVIII w. "Jezuici zaadaptowali wnętrze kamienicy do własnych potrzeb mieszkalnych oraz na poziomie parteru budynek skomunikowali z kościołem oraz szkołami jezuickimi" – uzupełnił. Natomiast ujednoliconą i wspólną elewację kamienica i kolegium jezuickie uzyskały po pożarze z 1754 r.

Jak podali autorzy pracy "Mury miejskie Lublina", za datę końcową budowy fortyfikacji przyjmuje się 1370 – rok śmierci Kazimierza III Wielkiego. Znaczenie militarne murów zanikało w XVI-XVII w. Większość obiektów rozebrano w XIX w.(PAP)

Piotr Nowak

pin/ dki/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Sudan/ Archeolodzy sprawdzają, jak mieszkańcy dawnych domostw korzystali z przestrzeni

  • 18.06.2024. Przygotowanie potraw na bazie staropolskich receptur z XVII i XVIII wieku, 18 bm. w restauracji Lwia Brama we Wrocławiu. Kucharzami byli studenci i naukowcy z Wydziału Nauk Historycznych i Pedagogicznych Uniwersytetu Wrocławskiego oraz przedstawiciele Uniwersytetu Komisji Edukacji Narodowej w Krakowie i Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu. Wśród potraw znalazły się m.in. sproszkowane perły jako dodatek do deserów czy kawa z prażonych ziemniaków. PAP/Maciej Kulczyński

    Wrocław/ Studenci przygotowywali potrawy na bazie staropolskich receptur

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera