Nauka dla Społeczeństwa

19.04.2024
PL EN
03.04.2024 aktualizacja 03.04.2024

Lublin/ W szpitalu wojewódzkim powstaną trzy kliniki Wydziału Medycznego KUL

Fot. Adobe Stock Fot. Adobe Stock

W szpitalu wojewódzkim przy al. Kraśnickiej w Lublinie zostaną utworzone trzy oddziały kliniczne Wydziału Medycznego KUL – wynika z listu intencyjnego, który podpisali we wtorek rektor uczelni oraz marszałek województwa lubelskiego.

Katolicki Uniwersytet Lubelski poinformował, że na mocy podpisanego listu intencyjnego dojdzie do utworzenia: Kliniki Chirurgii Ogólnej i Małoinwazyjnej, Kliniki Kardiochirurgii i Transplantologii oraz Kliniki Neurochirurgii. Kliniki powstaną na bazie oddziałów Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. Stefana Kardynała Wyszyńskiego, który jest największym szpitalem w regionie.

Rektor uczelni ks. prof. Mirosław Kalinowski podkreślił, że KUL będzie inwestować w bazę kliniczną województwa lubelskiego. "W najbliższym czasie pragniemy ze środków, jakie otrzymaliśmy z budżetu państwa, 100 milionów zainwestować w bazę kliniczną, w szpitale i jednostki, które są podległe Urzędowi Marszałkowskiemu" – zaznaczył cytowany w komunikacie rektor.

Zdaniem marszałka województwa lubelskiego, Wydział Medyczny KUL nie będzie stanowił konkurencji dla Uniwersytetu Medycznego w Lublinie, a ma być uzupełnieniem kształcenia medycznego na wschodzie Polski.

Według zapowiedzi dyrektora szpitala Piotra Mateja, Klinika Neurochirurgii może zostać utworzona nawet w ciągu 2-3 miesięcy, bo placówka posiada już najnowocześniejszy sprzęt. "Dzisiaj została też podpisana umowa na modernizację starego centralnego traktu operacyjnego, z przeznaczeniem na sale zabiegowe neurochirurgiczne" – dodał.

Wydział Medyczny KUL został utworzony w październiku 2022 r. W ofercie są studia m.in. z pielęgniarstwa, biotechnologii, dietetyki. W tym roku akademickim uruchomiono kierunek lekarski.(PAP)

Gabriela Bogaczyk

gab/ jann/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024