Prof. Kleiber wśród siedmiu "sprawiedliwych" wskazanych przez KE

PAP © 2012 / Bartłomiej Zborowski 05.12.2012
PAP © 2012 / Bartłomiej Zborowski 05.12.2012

Prof. Michał Kleiber – prezes Polskiej Akademii Nauk – jest jednym z siedmiu uczonych wybranych przez Komisję Europejską, których zadaniem będzie wybór przewodniczącego Europejskiej Rady ds. Badań Naukowych. Wcześniej prezes PAN był członkiem rady naukowej ERBN.

Nowy przewodniczący ERBN, wybrany m.in. przez prof. Kleibera, w styczniu 2014 roku zastąpi obecną przewodniczącą Helgę Nowotną.

Szefem siedmioosobowego komitetu jest lord David Sainsbury of Turville - rektor Uniwersytetu Cambridge i były brytyjski minister nauki. W gronie ekspertów znaleźli się również Catherine Cesarsky - Wysoka Komisarz Komisji Energii Atomowej; Suzanne Fortier - przewodnicząca Rady ds. Nauk Przyrodniczych i Badań Inżynieryjnych w Kanadzie; Jadran Lenarcic - dyrektor Instytutu im. Jozefa Stefana w Lublanie; Erwin Neher z Instytutu Chemii Biofizycznej im. Maksa Plancka, laureat nagrody Nobla w dziedzinie medycyny; Salvatore Settis - były dyrektor Scuola Normale Superiore w Pizie, były członek rady naukowej ERBN.

„Europejska Rada ds. Badań Naukowych jest obecnie dobrze funkcjonującą instytucją i staje się powoli w pełni dojrzałą organizacją finansowania na równi z najlepszymi tego typu organizacjami na świecie. Cieszy się ona powszechnym uznaniem i działa w oparciu o zasady niezależności i naukowej doskonałości. Cieszę się, że mogę wnieść swój wkład na tym pełnym wyzwań nowym etapie i że będę pełnił to zadanie we współpracy z sześcioma tak wybitnymi kolegami” – powiedział lord Sainsbury.

W ciągu pięciu lat działalności, ERBN stała się przodującą agencją finansującą pionierskie badania naukowe w Europie. Rada przyznaje dotacje w drodze otwartych konkursów na projekty prowadzone zarówno przez początkujących, jak i doświadczonych naukowców, którzy pracują lub zamierzają pracować w Europie.

Zgodnie z propozycjami Komisji Europejskiej na następny, siedmioletni program finansowania badań Unii Europejskiej „Horyzont 2020”, budżet ERBN powinien zostać zwiększony do ponad 13 mld euro z 7,5 mld euro w latach 2007-2013.

„Kolejny przewodniczący będzie +głosem i twarzą+ ERBN, broniącym zasad dotyczących doskonałości, efektywności i niezależności instytucji” – czytamy w komunikacie przedstawicielstwa Komisji Europejskiej w Polsce.

Przewodniczący ERBN ma być wybierany spośród doświadczonych i uznanych na forum międzynarodowym naukowców. Jego kadencja potrwa cztery lata, z możliwością jednokrotnego odnowienia kadencji. Proces rekrutacji oraz kandydaturę wybranego kandydata musi zatwierdzić rada naukowa ERBN.

PAP – Nauka w Polsce

ekr/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Prof. Krzysztof Książek laureatem Nagrody Naukowej Samorządu Województwa Wielkopolskiego

  • Fot. Mirosław Kaźmierczak/UW

    Prof. Izdebski: trzy razy składałem wniosek, nim zdobyłem prestiżowy grant ERC Synergy

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera