Sonda Cassini sfotografowała miniaturową wersję rzeki Nil na księżycu Saturna

Na zdjęciu Tytana, wykonanym przez sondę kosmiczną Cassini, widać coś, co przypomina miniaturową wersję jednej z największych rzek na Ziemi – Nilu. O odkryciu poinformowały Europejska Agencja Kosmiczna (ESA) oraz NASA.

"Nil" na księżycu Saturna jest jednak zdecydowanie mniejszy niż ten ziemski, ma bowiem około 400 kilometrów długości. Naukowcy przypuszczają, że widoczna na zdjęciu dolina jest wypełniona cieczą, gdyż na radarowych mapach ma kolor ciemny, wskazujący na gładką powierzchnię.

Zdjęcie wykonano 26 września 2012 roku podczas 87. przelotu sondy obok Tytana, największego księżyca Saturna. Dolina rzeki przekracza północne obszary podbiegunowe i wpada do morza Kraken Mare, jednego z trzech wielkich mórz w tej części Tytana.

Tytan to jedyny pozaziemski świat, o którym wiadomo, że posiada stabilne obszary cieczy na swojej powierzchni. Na Ziemi mamy cykl hydrologiczny obiegu wody, natomiast na Tytanie podobnie działa cykl opierający się na węglowodorach takich jak metan i etan.

Kilka lat temu, w 2008 roku, spektrometr widzialny i podczerwony sondy Cassini potwierdził występowanie ciekłego etanu w jeziorze na południowej półkuli Tytana. Jezioro to nazwano Ontario Lacus. Z kolei pod koniec 2010 roku kamery sondy ukazały obszary, które pociemniały po niedawnym deszczu.

Misja Cassini-Huygens jest wykonywana w ramach współpracy NASA, ESA oraz włoskiej agencji kosmicznej.(PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera