Eksperymentalna platforma AGH i IBM

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Współpracę w zakresie badań nad platformą open source rozpoczynają Akademia Górniczo-Hutnicza im. Stanisława Staszica w Krakowie i naukowcy z laboratorium badawczego IBM Research w Hajfie.

Razem będą poszerzać wiedzę na temat modelu przetwarzania danych w chmurze. Prace będą prowadzone w ramach międzynarodowej organizacji OpenStack, zrzeszającej ekspertów i developerów wolnego oprogramowania.

"Współpraca z firmą IBM jest wspaniałą szansą dla naszych studentów na zdobycie doświadczenia w prowadzeniu badań ze światowej klasy koncernem informatycznym\' - powiedział prof. Krzysztof Zieliński, Kierownik Katedry Informatyki AGH.

Katedra kierowana przez profesora Zielińskiego od lat prowadzi badania nad skalowalnymi systemami, zarządzaniem wiedzą, technologiami mobilnymi i przetwarzaniem sieciowym (z ang. grid computing). Utworzenie eksperymentalnej platformy w chmurze pozwoli na sprawdzanie efektów prac i ocenianie ich praktycznego znaczenia i wpływu na rozwój technologii.

Oprócz współpracy w ramach społeczności OpenStack, badacze będą również prowadzić dodatkowe prace nad rozwojem modelu "infrastruktury jako usługa" (IaaS), tworząc korzystne cenowo opcje udostępniania technologii dla użytkowników w Europie Wschodniej i na rynkach rosnących. Badacze zamierzają zająć się kilkoma najważniejszymi kwestiami takimi jak: odporność, skala, jakość zarządzania usługą oraz zarządzanie aplikacjami cross-cloud w chmurze IaaS.

IBM Research Hajfa od wielu lat prowadzi kluczowe projekty badawcze z punktu widzenia rozwoju oferty IBM. Swoim zakresem obejmują one sektor zdrowia i nauk biologicznych, techniki weryfikacji, multimedia, aktywne zarządzanie, wyszukiwanie informacji, środowiska programowania, transformację biznesu oraz technologie optymalizacyjne. To największe laboratorium badawcze IBM poza Stanami Zjednoczonymi, zatrudniające ponad 500 specjalistów.

Współpraca IBM Research w Hajfie z AGH jest drugą tego typu inicjatywą badawczą w obszarze cloud computingu po podpisaniu w kwietniu 2012 roku listu intencyjnego z Politechniką Wrocławską.

"Współpraca IBM Research w Hajfie z Akademią Górniczą-Hutniczą w Krakowie będzie stanowić solidne podstawy nowego programu Centrum Badań Zaawansowanych IBM (CAS), który uruchomiliśmy w Polsce. Ma on na celu wzmocnienie relacji z uczelniami wyższymi, na stałe współpracującymi z firmą IBM w Polsce, a szczególnie z tymi, które aktywnie rozwijają swoje Uniwersyteckie Centra Kompetencji" - podkreśla Mariusz Ochla, kierownik IBM CAS Polska.

W skali globalnej wspólny projekt badawczy AGH i IBM jest częścią programu "Open Collaborative Research Program" (OCR) koncentrującego się na tworzeniu i rozwoju narzędzi wolnego oprogramowania. Jest to pierwszy tego typu projekt badawczy OCR uruchomiony w Polsce od momentu jego zainicjowania przez IBM na świecie pięć lat temu.

Jak wyjaśnił dr Yaron Wolfsthal z laboratorium badawczego IBM w Hajfie, wraz ze stale zwiększającą się liczbą prywatnych oraz korporacyjnych użytkowników, którzy mają dostęp, tworzą lub korzystają z usług w chmurze, znacznie wzrosła potrzeba wykorzystania efektywnych i wydajnych technologii działających w oparciu o ten krytyczny model przetwarzania danych.

"Model ten będzie się stale rozwijał, a jego coraz większa obecność będzie napędzana przez użycie otwartych specyfikacji, zwiększoną łatwość użycia oraz wysokiej jakości możliwości techniczne. Nasza współpraca z Akademią Górniczo-Hutniczą oraz innymi partnerami w społeczności OpenStack ma na celu realizację właśnie tych priorytetów" – powiedział dr Yaron Wolfsthal.

Według badania "IBM CIO Study" przeprowadzonego przez IBM na grupie ponad 3000 dyrektorów działów IT wynika, że w ciągu najbliższych pięciu lat aż 60 proc. organizacji zamierza wprowadzić rozwiązania oparte na chmurze.

Według najnowszego raportu firmy analitycznej Gartner Research przez ostatnie dwa lata model przetwarzania danych w chmurze zasadniczo wpłynął na kształt rynku IT i w ciągu kolejnych pięciu lat, cloud computing będzie miał coraz większy wpływ na projekty IT, działanie firm i ośrodków obliczeniowych.

Chcąc lepiej przygotować się na te wyzwania, firma IBM zacieśnia współpracę z wiodącymi placówkami naukowymi, do których zalicza się AGH i PW.

PAP – Nauka w Polsce

kol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Wizualizacja projektu. Fot. materiały prasowe

    Badacze Politechniki Wrocławskiej opracowali wynalazek do budowy cegieł na Księżycu

  • 20.11.2024. Siedziba Akademickiego Centrum Komputerowego CYFRONET AGH w Krakowie, 20 bm. Minister cyfryzacji wziął udział w konferencji prasowej nt. wsparcia budowy pierwszej w Polsce Fabryki Sztucznej Inteligencji, która ma powstać w ACK Cyfronet.  PAP/Łukasz Gągulski

    Gawkowski: Fabryka AI da szansę na bycie liderem cyfryzacji w Europie

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera