Znudzona norka podjada i się wyleguje

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Po czym poznać, że zwierzę jest znudzone? Znudzona norka, przebywająca w mało urozmaiconym otoczeniu, zjada więcej niż zwykle pomiędzy posiłkami i przez dużą część dnia poleguje, ale nie śpi - informują naukowcy na internetowych stronach "PLOS ONE".

Zupełnie inaczej zachowują się norki żyjące w środowisku, które zapewnia im więcej wrażeń - relacjonuje Rebecca Meagher, która wraz z zespołem z University of Guelph w Kanadzie prowadziła obserwacje.

Naukowcy sprawdzali reakcje norek na różne rodzaje otoczenia - bardzo ubogie albo urozmaicone. Umieszczali zwierzęta w pomieszczeniach pełnych atrakcji - zabawek, które zwierzęta mogły gonić, pojemników z wodą, w których można brodzić. Dla urozmaicenia, z otworów w ścianach wdmuchiwano powietrze, a nawet ustawiano tam świece. Okazało się, że norki trzymane w pomieszczeniu wyposażonym w atrakcje rzadko jadły, kiedy nie były głodne i nie przepadały za wylegiwaniem się poza zwykłymi porami snu.

Natomiast norki mieszkające w pomieszczeniach pozbawionych atrakcji zarówno częściej podjadały, jak i wylegiwały się, choć wcale nie zapadały w sen.

Hodowcy zwierząt dobrze wiedzą, jak ważne dla samopoczucia trzymanych w niewoli zwierząt jest zapewnienie im ciekawego otoczenia. Nie zawsze jednak wiadomo, co stanowi dla zwierzaka atrakcyjny bodziec. Naukowcy zauważają też, że wobec zwierząt nieaktywnych albo powolnych często używa się określenia \"znudzony\" albo \"w depresji\", choć w przypadku ssaków innych niż ludzie sformułowania te są nieprecyzyjne.

Zdaniem Kanadyjskich naukowców wyniki ich badania pozwolą doprecyzować, co to znaczy \"znudzona norka trzymana w niewoli\". Podkreślają, że lepsza wiedza na ten temat ma praktyczne znaczenie dla hodowców zwierząt. \"Wielu ludzi uważa, że zwierzęta trzymane na farmach i w ogrodach zoologicznych na pustych wybiegach po prostu się nudzą. Ale przecież zwierzaki nie powiedzą nam, jak się czują. Możemy to oceniać widząc, w jakim stopniu motywują je różne bodźce\" - wyjaśnia Meagher. (PAP)

zan/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Lek hamujący interleukinę 11 prawie o jedną czwartą wydłuża życie myszy

  • Fot. Adobe Stock

    Tłuste koty na diecie pomagają zrozumieć ludzką otyłość

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera