Galaktyka soczewkowata sfotografowana przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a

Galaktyka soczewkowata NGC 5010 sfotografowana przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Źródło: ESA/Hubble & NASA.
Galaktyka soczewkowata NGC 5010 sfotografowana przez Kosmiczny Teleskop Hubble’a. Źródło: ESA/Hubble & NASA.

NASA zaprezentowała nowe zdjęcie z Kosmicznego Teleskopu Hubble’a, przedstawiające w kolorach galaktykę soczewkowatą. Obiekt tego typu wykazuje cechy zarówno galaktyki spiralnej (takiej jak nasza Droga Mleczna), jak i galaktyki eliptycznej.

Galaktyka nosi oznaczenie NGC 5010. Znajduje się w przejściowej fazie swojej ewolucji, z okresu życia jako galaktyka spiralna przechodzi właśnie do typu zwanego galaktykami eliptycznymi. Na tym przejściowym etapie astronomowie określają ją jako galaktykę soczewkowatą. Obiekt zawiera cechy zarówno galaktyki spiralnej, jak i eliptycznej.

NGC 5010 znajduje się około 140 mln lat świetlnych od nas i widoczna jest w konstelacji Panny. Większość jej gwiazd jest czerwona i stara, natomiast młodych, niebieskich gwiazd dostrzec można tu niewiele, gdyż większość gazu i pyłu potrzebnego do tworzenia nowych gwiazd wyczerpała się.

Kosmiczny Teleskop Hubble’a (HST) został umieszczony na orbicie okołoziemskiej w 1990 roku. Od ponad 20 lat obserwuje kosmos, dostarczając m.in. spektakularnych zdjęć obiektów astronomicznych. Agencja kosmiczna NASA szykuje obecnie następcę HST, którym będzie Kosmiczny Teleskop Jamesa Webba (JWST). (PAP)

cza/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Cyfrowa rzeczywistość pomoże w treningach astronautów ESA

  • Fot. Adobe Stock

    Wieloryby się skurczyły

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera