Od niedzieli w Opolu konferencja o Kresowianach na świecie

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Ponad 20 prelegentów z Polski i zagranicy weźmie udział w Międzynarodowej Konferencji Naukowej „Kresowianie na świecie”, która odbędzie się w Opolu od 11 do 13 listopada. Uczestnicy konferencji opowiedzą m.in. o losach Kresowian w Australii czy Afryce.

Jak zapowiedziała prof. Maria Kalczyńska z Politechniki Opolskiej, która jest w gronie organizatorów konferencji "Kresowianie na świecie", w spotkaniu udział wezmą naukowcy z kraju oraz ze świata. "Będziemy mieć gości z Francji, Belgii, Stanów Zjednoczonych, Holandii, Niemiec i Danii" – powiedziała PAP prof. Kalczyńska.

Część naukowa konferencji - podzielona na trzy moduły - odbędzie się w poniedziałek. W pierwszym prelegenci poruszą tematy związane z losami Kresowian na świecie – w tym w Afryce, Australii, Zagłębiu Ruhry w Niemczech czy w Londynie, gdzie zdaniem naukowców trafiła największa grupa emigrantów pochodzenia kresowego.

Tematem przewodnim drugiego będą dokonania kresowych emigrantów. "Będzie się można dowiedzieć wiele na przykład o zamku Montresor we Francji, należącym do rodzin Branickich i Reyów – powiedziała PAP prof. Kalczyńska. – O kresach opowie też dr Aleksandra Ziółkowska-Boehm z USA, emigracyjna pisarka i publicystka, była sekretarka Melchiora Wańkowicza. Przy okazji będzie też promowała swoją najnowszą książkę o kresowianach w USA zatytułowaną +Lepszy dzień nie przyszedł już+”.

Trzeci blok konferencji będzie poświęcony „Kresowianom w kulturze świata".

Prócz odczytów i dyskusji podczas konferencji przewidziano też promocje książek o tematyce kresowej, m.in. „Rubinowej broszki" Andrzeja Skibniewskiego napisanej na podstawie znalezionych w kuferku na strychu rodzinnego domu listów, pamiętników czy dokumentów bliskich pochodzących ze Lwowa. Promocji książki będzie towarzyszył spektakl słowno-muzyczny zatytułowany „Z kresowego kuferka – Lwów", w którym wystąpią mieszkający we Francji pianista Marek Drewnowski i aktorka Marta Lipińska-Englert.

Podczas konferencji zostaną otwarte wystawy: „Kresowianie w Politechnice Opolskiej", „Pamiętnik wileński" oraz „Kaźń Profesorów Lwowskich. Wzgórza Wuleckie 1941". "Tę ostatnią wystawę przygotowują wrocławski IPN i uczniowie II Liceum Ogólnokształcącego w Kędzierzynie-Koźlu. Zależy nam, by tematyką Kresów zarazić młodsze pokolenie, tak by i w przyszłości pamięć o losach Kresowian nie zaginęła" – stwierdziła prof. Kalczyńska.

Dodała, że konferencja ma na celu skonsolidowanie środowisk kresowych, usystematyzowanie wiedzy o Kresowianach na emigracji oraz ich upamiętnienie. "Chcemy pokazać, w jak wielu miejscach świata znaleźli się ci, którzy po II wojnie światowej musieli wyjechać z Kresów, jak wiele wnieśli do kultury zakątków, w których się zjawili i jaki jest ich wkład w kultywowanie polskiej tradycji na świecie" – podsumowała.

Organizatorami konferencji "Kresowianie na świecie" są Politechnika Opolska oraz Towarzystwo Polonia – Kresy.

PAP - Nauka w Polsce

kat/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Wikipedia/ domena publiczna

    Ekspert: Koronację Bolesława Chrobrego można porównać do wejścia Polski do UE

  • Rekonstrukcja "skandynawskiego pasa". Z wyjątkiem szklanego paciorka (3), wszystkie artefakty wykonane są z żelaza (fotografia: R. Fortuna; zdjęcie rentgenowskie: A. Jouttijärvi; rysunek: A. Kuzioła)"

    Badania najstarszego cmentarzyska Bornholmu wskazują na kluczową rolę wyspy w epoce żelaza

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera