Wiatr słoneczny źródłem wody na Księżycu

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Najnowsze badania amerykańskich naukowców potwierdzają, że za pochodzenie cząsteczek wody na powierzchni Księżyca odpowiedzialny jest wiatr słoneczny – poinformował Uniwersytet Tennessee w Knoxville.

Naukowcom udało się potwierdzić hipotezę, że za powstawanie cząsteczek wody na powierzchni naturalnego satelity Ziemi odpowiedzialny jest wiatr słoneczny – ciągły strumień naładowanych cząstek pochodzących ze Słońca i przemieszczających się przez przestrzeń międzyplanetarną.

Wiatr słoneczny umieszcza pozytywnie naładowane atomy wodoru, czyli w praktyce protony, na powierzchni Księżyca, co pozwala na ich reagowanie z występującym na Srebrnym Globie tlenem, w wyniku czego powstają cząsteczki wody.

„Gdy protony uderzają w powierzchnię Księżyca z odpowiednią siłą, przerywają wiązania w cząsteczkach tlenu zawartych w gruncie księżycowym i łączą się z nimi tworząc wodę. Nie dzieje się tak na Ziemi, gdyż nasza atmosfera i pole magnetyczne chroni nas przed bombardowaniem protonami. Księżyc jednak nie posiada takiej warstwy ochronnej” - wyjaśnia Yang Liu z Uniwersytetu Tennessee.

Badacze przebadali próbki księżycowego gruntu z trzech misji Apollo, w tym przywiezione przez Neila Armstronga. Analizowali zlepki regolitu zwane aglutynatami. Za pomocą spektroskopii podczerwonej potwierdzili występowanie grup hydroksylowych (OH). Następnie przy użyciu wtórnej spektrometrii masowej jonów określili ilość grup hydroksylowych.

Zbadany skład izotopowy grup hydroksylowych wskazuje, że część cząsteczek wody zawarta w próbkach powstała dzięki wiatrowi słonecznemu. Według badaczy woda znaleziona w okolicach biegunów Księżyca może zawierać atomy wodoru dostarczone przez wiatr słoneczny (co wcześniej przewidywały modele teoretyczne). Pozwala to przypuszczać, że cząsteczki wody mogą występować także na innych obiektach pozbawionych atmosfery.

„Woda może występować także na Merkurym i na planetoidach takich jak Westa lub Eros. Te planetarne obiekty mają odmienne środowiska, ale wszystkie wykazują potencjał do wytworzenia wody” - powiedział Liu.

Wyniki badań opublikowano w czasopiśmie „Nature Geoscience”. Grupa badawcza składała się z naukowców z trzech amerykańskich instytucji: Uniwersytetu Tennessee w Knoxville, Kalifornijskiego Instytutu Technologicznego (Caltech) oraz Uniwersytetu Michigan. Grupą kierował Yang Liu z Uniwersytetu Tennessee. (PAP)

cza/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Najczęściej cytowany artykuł dotyczący Covid-19 wycofany po czteroletnim sporze

  • Fot. Adobe Stock

    Roślinne napoje nie tak odżywcze, jak się wydają

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera