Studenci dostaną ostrzeżenie: żadnej zmowy pod groźbą surowej kary

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Studenci pięciu warszawskich uczelni pod okiem Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów przejdą szkolenia na temat najcięższych wykroczeń przeciwko rynkowej konkurencji - nielegalnych porozumień zawieranych przez przedsiębiorców. Za taką zmowę grożą surowe kary.

W listopadzie i grudniu zrealizowanych zostanie sześć dwuczęściowych warsztatów, w ramach których eksperci UOKiK omówią m.in. podstawowe pojęcia związane z problematyką nielegalnych porozumień, wybrane orzecznictwo Prezesa UOKiK w sprawach antymonopolowych uzgodnień, kwestie dotyczące odpowiedzialności za udział w zmowach i sposobów ich wykrywania. Na warsztaty zapraszani będą studenci kierunków ekonomicznych.

Dodatkowym atutem zajęć będzie ich interaktywna formuła: obok części teoretycznej pojawią się elementy gry zespołowej, analizy studiów przypadku oraz dyskusja i prezentacja stanowiska w grupach.

"Studenci, do których kierujemy naszą akcję edukacyjną, to przyszli przedsiębiorcy, którzy być może w przyszłości będą podejmowali decyzje biznesowe, mające wpływ na poziom konkurencji na rynku. Dlatego tak ważne jest przekazanie im wiedzy dotyczącej antykonkurencyjnych porozumień już teraz, na etapie studiów, w myśl zasady – lepiej zapobiegać niż leczyć" – przekonuje Prezes UOKiK Małgorzata Krasnodębska-Tomkiel.

Warsztaty zostaną zorganizowane w ramach kampanii UOKiK: "Przedsiębiorco, nie zmawiaj się!".

Kampania rozpoczęła się w marcu br., a jej adresatami są przede wszystkim przedsiębiorcy. W ramach akcji wyprodukowano cykl filmów oraz audycji radiowych, przybliżających najważniejsze aspekty związane z zakazem zawierania porozumień antykonkurencyjnych. Ponadto na portalach informacyjnych i w prasie ukazały się artykuły prasowe i komentarze ekspertów UOKiK poświęcone tej tematyce. Działania prowadzone były we współpracy z organizacjami zrzeszającymi przedsiębiorców w z całej Polski – stowarzyszeniami, związkami, izbami.

Akcją edukacyjną dla studentów zostaną objęte: Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk Ekonomicznych i Wydział Zarządzania, Szkoła Główna Handlowa, Kolegium Nauk o Przedsiębiorstwie, Szkoła Główna Gospodarstwa Wiejskiego, Wydział Nauk Ekonomicznych Politechnika Warszawska, Wydział Zarządzania i Akademia im. Leona Koźmińskiego.

Udział w warsztatach jest bezpłatny, a decyduje o nim kolejność zgłoszeń.

PAP - Nauka w Polsce

ula/ mrt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Badaczka: Polacy są umiarkowanie prospołeczni

  • Fot. Adobe Stock

    Ekspertka: mentoring filozoficzny pozwala tancerzom odkryć w sobie artystów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera