Studenci pilotażu Politechniki Rzeszowskiej będą się szkolić na lotnisku w Mielcu (woj. podkarpackie). Uczelnia podpisała właśnie porozumienie o współpracy, zajęcia rozpoczną się na wiosnę.
O rozpoczynającej się współpracy poinformował prezes mieleckiego lotniska Jakub Cena. „Nasza infrastruktura to potencjał, który powinien służyć w rozwoju nowego pokolenia lotników. Ożywienie współpracy na poziomie operacyjnym to pierwszy z kilku projektów, które w najbliższym czasie chcemy zmaterializować. Następny będzie dotyczył utworzenia ośrodka szkolenia służb zarządzających ruchem lotniczym” - przekazał prezes zarządu mieleckiego lotniska.
Na lotnisku w Mielcu lądują małe samoloty pasażerskie i transportowe. Przez ponad rok, po wybuchu wojny w Ukrainie, stacjonowały tam również wojska NATO. Lotnisko ma stałą osłonę meteorologiczna i służbę informacyjną zarządzającą strefą TRA (Temporary Reserved Area), trzy drogi startowe, hangary dla samolotów i stację paliw.
Lotnisko w Mielcu dobrze zna dyrektor Ośrodka Kształcenia Lotniczego Politechniki Rzeszowskiej dr inż. Arkadiusz Rzucidło. „Mielec zawsze był nam bliski, to jest dobre lotnisko dla nas, ma utwardzony, betonowy pas o długości 2,5 km. To daje możliwość wykonywania ćwiczeń, gdy studenci trenują awarię silnika i lądowanie. Bezpieczeństwo na takim długim pasie jest bardzo wysokie” - tłumaczył w rozmowie z PAP dyrektor OKL PRz Arkadiusz Rzucidło.
Na mieleckim lotnisku studenci będą też trenować loty nawigacyjne, które polegają na pokonaniu określonej trasy w wyznaczonym czasie oraz międzylądowania. Te dwa zadania będą wykonywać samodzielnie. „I muszą mieć bezpieczne lotnisko, a Mielec to kryterium spełnia” – podkreślił Rzucidło.
Ośrodek Kształcenia Lotniczego PRz ma swoją bazę dydaktyczną w Jasionce, w sąsiedztwie portu lotniczego. A w niej samoloty i symulatory oraz lotnisko z pasem startowym, ale krótszym niż w Mielcu, bo 900 metrowym.
„Mielec jest w zasięgu 15 minut lotu, więc przebazowanie sprzętu nie wchodzi w grę. Nasze samoloty będą startować z OKL w Jasionce i w Mielcu wykonywać działania” – wyjaśnił Arkadiusz Rzucidło.
PRz od prawie 50 lat szkoli pilotów lotnictwa cywilnego, przez długi czas była jedyną uczelnią techniczną z takimi uprawnieniami. Ma już ponad 1 tys. absolwentów.(PAP)
al/ bar/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.