Zmarł jeden z twórców owcy Dolly

PAP © 2012 / Grzegorz Jakubowski
PAP © 2012 / Grzegorz Jakubowski

Zmarł prof. Keith Campbell, jeden z naukowców, który sklonował owcę Dolly. Odszedł 5 października, miał 58 lat - poinformowano w czwartek na stronie University of Nottingham, brytyjskiej uczelni, na której badacz pracował.

Prof. Keith Campbell był biologiem. Jego badania w szkockim Roslin Institute doprowadziły w 1995 roku do narodzin dwóch owiec – Megan i Morag – pierwszych ssaków sklonowanych z użyciem jąder komórkowych pobranych ze zróżnicowanych komórek. Z kolei w wyniku prac prowadzonych pzez Campbella pod kierunkiem prof. Iana Wilmuta w 1996 r. powstała owca Dolly - pierwszy ssak sklonowany z komórek somatycznych pobranych z dorosłego osobnika. Od tego czasu Campbell sklonował ponad 100 zwierząt.

Prof. Campbell w ciągu kolejnych lat udoskonalał metody klonowania zwierząt hodowlanych, tworzył zwierzęta modyfikowane genetycznie – np. owce, w których mleku

produkowane były ludzkie białka. Od 1999 roku prof. Campbell pracował na Uniwersytecie Nottingham.

Prof. Keith Campbell w 2008 r. wspólnie z Ianem Wilmutem, a także z tegorocznym noblistą z medycyny i fizjologii Shinyą Yamanaką, został nagrodzony prestiżową nagrodą Shawa z zakresu nauk o życiu i medycynie.

Badacz jeszcze w lutym tego roku na zaproszenie Centrum Nauki Kopernik odwiedzał Polskę. Mówił wtedy w rozmowie z PAP, że od czasu, kiedy sklonowano owcę Dolly, znacznie udoskonalono techniki klonowania i poprawiła się wydajność tego procesu. "Dzięki temu rozwija się mniej wad prowadzących do śmierci embrionów. Udało się też sklonować wiele różnych gatunków" - mówił.

Zdaniem Campbella klonowanie nie rozwiąże żadnych problemów, ale niektóre - np. problemy w rolnictwie - może złagodzić. "Przyczynić się też może do odkryć w medycynie. Jeśli ma się komórki macierzyste, można patrzeć na rozwój chorób w tych komórkach, w pewnych tkankach, można podawać leki i monitorować ich skuteczność. Można też testować efekt leków na konkretne osoby i dobrać najlepsze leki dla danego pacjenta. Wszędzie tam, gdzie komórki umierają lub działają nieprawidłowo, potencjalnie mogą być wyleczone przy użyciu terapii komórkami macierzystymi pochodzącymi z klonowania. Poza tym dzięki klonowaniu wiele korzyści może odnieść rolnictwo. Np. zwierzęta mogą zyskać większą odporność na choroby" - mówił Campbell.

Naukowiec nie uważał, że klonowanie jest uzasadnione w każdym przypadku. "Klonowanie jest uzasadnione w przypadku owiec czy świń, uzasadnione, aby wskrzeszać wymarłe lub chronić ginące gatunki, ale gdy chodzi o klonowanie z wykorzystaniem genetycznych modyfikacji, powinno się osobno analizować każdy przypadek. Z kolei klonowanie reprodukcyjne ludzi już jest uregulowane w większości krajów - czyli zabronione. A terapeutyczne klonowanie powinno być tak uregulowane, by uniknąć nadużyć" - mówił PAP w lutym naukowiec. (PAP)

lt/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    UNICEF: w ciągu ostatnich 50 lat szczepionki uratowały życie ponad 150 mln osób

  • Fot. Adobe Stock

    Kosmicznemu Teleskopowi Hubble'a stuknęło 35 lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera