W maju 2014 r. może nas czekać deszcz meteorów

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

24 maja 2014 roku może nas czekać deszcz meteorów związanych z kometą 209P/LINEAR - informuje czasopismo "Sky and Telescope" na swoich stronach internetowych.

Kometa 209P/LINEAR została odkryta w roku 2004 przez automatyczny przegląd nieba, którego zadaniem było poszukiwanie małych ciał Układu Słonecznego. Po obliczeniu orbity okazało się, że nowa kometa jest obiektem okresowym, który powraca do Słońca co 5.04 roku. Co więcej, orbita komety przechodzi bardzo blisko orbity Ziemi.

Najbliższe przejście przez peryhelium 209P/LINEAR będzie miało miejsce 6 maja 2014 roku. Dokładnie 18 dni później, dnia 24 maja, w świeży materiał wyrzucony przez kometę wpadnie Ziemia. Trzy niezależne grupy naukowców wskazują na to, że nasza planeta przejdzie praktycznie przez wszystkie strugi pyłu wyrzucone przez kometę w latach 1803-1924. To może stworzyć warunki, w których dojrzymy nawet 1000 "spadających gwiazd" na godzinę.

Niestety w Polsce moment maksymalnej aktywności ma wypaść w godzinach 9-10 naszego czasu, a więc w trakcie dnia. Czas ten jest korzystny dla obserwatorów w Ameryce Północnej. Na szczęście w obserwacjach nie będzie przeszkadzał Księżyc, który w tym czasie znajduje się kilka dni przed nowiem.

Radiant roju, czyli miejsce na sferze niebieskiej, z którego zdają się wybiegać jego meteory, znajduje się w gwiazdozbiorze Żyrafy. To też nie jest najlepsza wiadomość. Choć Żyrafa jest w Polsce konstelacją okołobiegunową, więc nigdy nie chowa się pod horyzont, właśnie w maju jest w okolicach swojego dołowania. W krótkie noce na przełomie maja i czerwca dojrzymy ją więc około 30 stopni nad północnym horyzontem. (PAP)

aol/ agt/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Analiza: niewielki wpływ etykiet nt. kaloryczności produktów na mniejsze spożycie

  • Fot. Adobe Stock

    Naukowcy ostrzegają: światu grożą megasusze

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera