Nauka dla Społeczeństwa

18.04.2024
PL EN
01.10.2012 aktualizacja 01.10.2012

WWF: cztery lamparty giną co tydzień w Indiach

PAP/EPA © 2012 / ROLF VENNENBERND PAP/EPA © 2012 / ROLF VENNENBERND

Co najmniej cztery lamparty giną w każdym tygodniu z rąk kłusowników w Indiach – wynika z nowego raportu organizacji ochrony przyrody WWF.

Lamparty są w Indiach gatunkiem chronionym i handlowanie wszelkimi produktami pochodzącymi od nich jest zabronione.

Tymczasem, raport stworzony w ramach programu Traffic, prowadzonego wspólnie przez WWF i Międzynarodową Unię Ochrony Przyrody (IUCN), dokumentuje 420 przypadków przejęcia lamparcich skór, kości i innych części ciała w latach 2001-2010. Podczas gdy znajdujący się na północy Indii stan Uttarakhand jest największym źródłem produktów pochodzących od lampartów, Delhi jest zagłębiem nielegalnego handlu nimi – podał serwis BBC News.

Lamparty są cenione ze względu na futra, a ich kości są wykorzystywane w tradycyjnej azjatyckiej medycynie.

Eksperci zajmujący się dziką przyrodą twierdzą, że nie istnieją żadne wiarygodne szacunki dotyczące populacji tych wielkich kotów w Indiach, ale można założyć, że żyje ich tam około 10 tys.

Z opublikowanego w piątek raportu wynika, że około 2,3 tys. lampartów zginęło z rąk kłusowników w ciągu opisywanego 10-letniego okresu. Większość produktów pochodzących z tych zwierząt zostało przeszmuglowanych do Chin, Birmy i Laosu przez nieszczelną granicę Indii z Nepalem.

Twórcy publikacji przewidują, że choć władze Indii starają się okiełznać kłusownictwo i nielegalny handel, to populacja wielkich kotów wciąż będzie się zmniejszać. „Każdy wzrost popytu na zewnętrznym rynku może łatwo doprowadzić do zdziesiątkowania populacji lampartów w Indiach” – powiedział Ravi Singh z WWF, który był zaangażowany w tworzenie raportu.

“Do tej pory nieznany był poziom zagrożenia lampartów w tym kraju – podkreślił autor badania dr Rashid Raza. – W wielu innych miejscach liczba lampartów spada z powodu wycinania lasów, zmniejszania się ilości pożywienia i narastającego konfliktu z ludźmi”.

Badacze zalecają, żeby władze Indii zmierzyły się z problemem kłusownictwa i nielegalnego handlu produktami z lampartów, a także nawiązały wydajniejszą współpracę z państwami, które są głównymi odbiorcami tych artykułów. (PAP)

mrt/ jjj/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024