Raport WWF: jednorazowy plastik odpowiada za ponad 60 proc. zanieczyszczenia w oceanach

Adobe stock
Adobe stock

Jednorazowy plastik odpowiada za ponad 60 proc. zanieczyszczenia w oceanach, a samo tworzywo można znaleźć we wszelkich morskich organizmach od planktonu po wieloryby - alarmował we wtorek Światowy Fundusz na rzecz Przyrody (WWF) w nowo opublikowanym raporcie.

Ostatnia publikacja WWF dotyczy wpływu zanieczyszczenia plastikiem w oceanach na gatunki zwierząt morskich, bioróżnorodność i ekosystem. Jak zauważa agencja AFP, dokument analizuje ponad 2 tys. badań naukowych skupiających się na omawianym zagadnieniu.

Zanieczyszczenie plastikiem "dotarło już do wszystkich fragmentów oceanów (...) od biegunów po wybrzeża najbardziej odległych wysepek" - stwierdzono w raporcie.

WWF szacuje, że każdego roku pomiędzy 19 a 23 mln ton plastiku trafia do mórz i oceanów. Organizacja w publikacji zwraca także uwagę na problem tzw. mikroplastiku, który może stanowić zagrożenie również dla ludzi.

Prognozy Funduszu wskazują, że ilość plastikowych drobinek w oceanach podwoi się do roku 2050.

"Osiągnęliśmy punkt nasycenia ekosystemu morskiego i zbliżamy się do momentu, w którym plastik będzie stanowić realne zagrożenie" - mówił odpowiedzialny za raport Eirik Lindebjerg. W niektórych miejscach obserwujemy ryzyko rzeczywistego "załamania się ekosystemu" - dodał ekspert.

Według WWF jednym z realnych sposobów na walkę z zanieczyszczeniem w oceanach mogłoby być stworzenie międzynarodowej umowy na forum ONZ, która zobowiązałaby państwa do działania. Jak zauważa AFP, problem ma zostać poruszony podczas nadchodzącej sesji Zgromadzenia Środowiskowego ONZ (UNEA) w Nairobi w Kenii, która odbędzie się w dniach 28 lutego - 2 marca. (PAP)

ska/ tebe/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Larwy owadów będą usuwać plastik

  • Fot. Adobe Stock

    Robot-rękawica dla trenujących pianistów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera