Latanie tyłem się opłaca

PAP/EPA © 2012 / MATT CAMPBELL
PAP/EPA © 2012 / MATT CAMPBELL

Przeprowadzone po raz pierwszy dokładne badania zdolności kolibrów do latania tyłem wykazały, ze jest to proces wydajny energetycznie - informuje "Journal of Experimental Biology"

Kolibry często latają tyłem - na przykład oddalając się od kwiatu - jednak dotąd naukowcy nie poświęcali temu zjawisku zbyt wiele uwagi

Dr Nir Sapir i dr Robert Dudley z University of California analizowali parametry kolibrzego lotu, posługując się superszybką kamerą oraz mierząc zużycie tlenu (dzięki założonej kolibrowi masce tlenowej). Inspiracją do badań było zachowanie kolibrów, obserwowanych przy karmidełku zainstalowanym na balkonie doktora Sapira.

Sapir i Dudley przeprowadzili eksperyment na pięciu koliberkach żarogłowych (Calypte anna), używając wypełnionej roztworem cukru strzykawki udającej kwiat w tunelu aerodynamicznym. Obserwowane były zużycie tlenu, ustawienie ciała oraz płaszczyzna uderzeń skrzydeł. Jak się okazało, latanie do tyłu jest pod względem energetycznym równie wydajne, co lot do przodu. Najkosztowniejsze energetycznie okazało się zawisanie, czyli lot w miejscu. Lot w tył odbywał się w pozycji bardziej wyprostowanej niż w przód, toteż badacze spodziewali się, że powstanie większy opór, wymagający wzmożonego wysiłku. Jednak przy tak małych prędkościach, jakie osiągają cofające się kolibry, opór aerodynamiczny ich ciała ma niewielkie znaczenie. (PAP)

pmw/ tot/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Australia/ Pierwszy w historii pingwin cesarski, który dotarł do Australii, wraca do Antarktyki

  • Fot. Adobe Stock

    Rosja/ Naukowcy odkryli tygryska szablozębnego sprzed 32 tys. lat

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera