Historia i kultura

"Zapomniane oblicza" na wystawie archeologicznej w Częstochowie

Zaklęte w glinie, drewnie, metalu czy kamieniu oblicza zwykłych śmiertelników, cesarzy lub bóstw będzie można m.in. oglądać na wystawie archeologicznej "Zapomniane oblicza. Motyw twarzy na zabytkach archeologicznych" w Muzeum Częstochowskim.

Wystawa została przygotowana przez Muzeum Archeologiczne w Poznaniu oraz Dział Archeologii Muzeum Częstochowskiego. Prezentowane będą zabytki archeologiczne od neolitu po XVII wiek. \"Będą to różne przedmioty przedstawiające twarze, wykonane z brązu, żelaza, kamienia, gliny i drewna. W większości są to oryginalne obiekty wydobyte przez archeologów w trakcie wykopalisk\" - powiedział PAP autor wystawy Tomasz Skorupka z Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, który bierze udział w przygotowaniach do częstochowskiej wystawy.

Wśród prezentowanych 53 obiektów obejrzeć będzie można m.in. wykopane na wschodzie kraju 20-centymetrowe figurki neolityczne z oczami i podłużnymi nosami. Będą też wykonane z gliny popielnice twarzowe z ok. 500-300 p.n.e.

\"Jedną z najciekawszych rzeczy jest pochodzący z okresu rzymskiego, a datowany na przełom II i III wieku dzban brązowy, wyprodukowany w Galii, a znaleziony na północ od Poznania na cmentarzysku gockim. Na tym dzbanie, oprócz motywów zwierzęcych, takich jak ptak, pantera i kozioł, jest także wyobrażenie głowy ludzkiej - satyra lub Sylena - co wiąże się z tzw. misteriami dionizyjskimi. Już dla samego tego dzbana warto przyjść, bo nie ma drugiego takiego identycznego w Europie\" - zapewnił Skorupka.

Na wystawie prezentowana jest także kolekcja monet rzymskich z brązu, srebra i złota, z wizerunkami cesarzy rzymskich m.in. Klaudiusza I, Antoninusa Piusa, Konstantyna I, Marka Aureliusza.

Zabytki archeologiczne pochodzą ze zbiorów trzynastu muzeów w kraju, m.in. Muzeum Archeologicznego w Poznaniu, Muzeum Częstochowskiego, Muzeum Archeologicznego w Krakowie.

Wystawa zostanie otwarta w piątek. Potrwa do końca grudnia. W przyszłym roku będzie ją można m.in. obejrzeć w Krakowie, Kaliszu, Zielonej Górze.

ktp/ hes/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. materiały prasowe

    Historie zapomnianych kobiet na konferencji naukowej Instytutu Polonika i Instytutu Historii PAN

  • Karol Beyer, Muzeum Narodowe w Warszawie. Źródło: Wikipedia/ domena publiczna

    160 lat temu otwarto w Warszawie most Kierbedzia, pierwszą stałą przeprawę przez Wisłę

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera