W Poznaniu rozpoczął się II Ogólnopolski Kongres Politologii

Fot. Fotolia
Fot. Fotolia

Nad wyzwaniami dla Polski oraz Europy we współczesnym świecie debatują od środy w Poznaniu uczestnicy II Ogólnopolskiego Kongresu Politologii. W ciągu trzech dni w wydarzeniu weźmie udział ponad 1,2 tys. badaczy polityki z całego kraju.

W trakcie obrad zaplanowano ponad sto paneli dyskusyjnych poświęconych m.in. edukacji politycznej, kondycji i wyzwaniom polskiej politologii, dziennikarstwu w życiu społeczno-politycznym, religii w sferze publicznej oraz jakości współczesnej demokracji.

Jak powiedział PAP przewodniczący komitetu organizacyjnego kongresu Tadeusz Wallas, dziekan Wydziału Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza, wydarzenie jest okazją do wymiany doświadczeń i prezentacji efektów badań naukowych. Celem kongresu jest też omówienie problemów, przed jakimi stoi współczesna politologia.

„Na kongresie zamierzamy podnieść m.in. kwestie komercjalizacji nauki. Uważamy, że pieniądze, jakie ośrodki naukowe otrzymują z budżetu państwa nie wystarczają na ich rozwój. Musimy zatem przygotować się do tego, by efekty naszych badań znajdowały nabywców, co pozwoli nam pozyskać potrzebne środki na kolejne badania, rozwój ośrodków i kształcenie kadr” – powiedział PAP Wallas.

„Wśród poruszanych zagadnień znajdą się też kwestie relacji między politologią a polityką. Będziemy debatować nad tym, jak te relacje powinny wyglądać. Porównamy modelowe tego typu rozwiązania w innych państwach o większych tradycjach demokratycznych z polskimi realiami” - dodał.

Jak podkreślił, rozwinięta politologia jest warunkiem rozwoju demokracji, zaś kiedy obywatele nie są należycie wyedukowani pod tym względem, łatwo można nimi manipulować.

„Gdy społeczeństwo nie zna mechanizmów polityki, demokracja nie może się rozwijać. Problemem w Polsce jest edukacja obywatelska. Potwierdzeniem tego jest m.in. to, że – po ostatnich zmianach – zmniejszy się rola prowadzonego w szkołach przedmiotu wiedza o społeczeństwie” - wyjaśnił.

Jak dodał, politologia w Polsce ciągle się rozwija, polscy naukowcy są przygotowani do opracowywania ekspertyz i opinii, ale politycy oraz partie zwracają się o tego typu opracowania raczej sporadycznie. „Może jest to efektem braku tradycji, może nieznajomości możliwości, jakie daje nauka” - ocenił.

Bezpośrednim organizatorem tegorocznego kongresu jest Wydział Nauk Politycznych i Dziennikarstwa UAM. Honorowy patronat objął prezydent Bronisław Komorowski.

Idea organizowania spotkań politologów zrodziła się w 2008 roku z inicjatywy Polskiego Towarzystwa Nauk Politycznych oraz Komitetu Nauk Politycznych Polskiej Akademii Nauk.

Pierwszy Ogólnopolski Kongres Politologii odbył się w 2009 roku na Wydziale Dziennikarstwa i Nauk Politycznych Uniwersytetu Warszawskiego.

PAP - Nauka w Polsce

rpo/ ls/ jbr/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Psycholog: Blue Monday to mit, nie ma poparcia w badaniach naukowych

  • Fot. Adobe Stock

    Wódka a moralność: po alkoholu spadają opory, żeby krzywdzić lub "brukać świętości"

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera