
Kamienną stelę z czasów XVIII Dynastii odkryto na placu budowy na obrzeżach Kairu w Egipcie – informuje serwis internetowy Ahram Online.
Odkrycia dokonano na stanowisku w El Matariya na północnych przedmieściach Kairu, gdzie już ok. 4,5 tys. lat temu znajdowało się miasto Heliopolis – ważny ośrodek religijny starożytnego Egiptu od czasów Starego Państwa (ok. 2686-2181 r. p.n.e.).
Wśród gruzu wydobytego z ziemi podczas przygotowania wykopu o głębokości 4 metrów odkryto kamienną stelę z wapienia, pokrytą starożytnymi hieroglifami o znaczeniu religijnym.
Według ekspertów, znalezisko pochodzi z czasów panowania XVIII Dynastii (1567-1320 r. p.n.e.) i zawiera trzy linie tekstu zapisanego hieroglifami.
Pierwsza linia tekstu zawiera imię kapłana oczyszczenia, pełniącego służbę w świątyni Re – egipskiego boga Słońca i stwórcy świata - w Heliopolis. Znaczenie pozostałych linii jeszcze nie zostało w pełni oczytane ze względu na uszkodzenia w kamiennej płycie, ale czytelne jest w tej części tekstu imię Hathor – egipskiej bogini nieba.
Jak poinformował Mohamed Ibrahim, minister ds. starożytności Egiptu, prace budowlane na stanowisku zostały wstrzymane natychmiast, gdyż okazało się, że były one prowadzone na terenie objętym ochroną przez ministerstwo ds. starożytności Egiptu.
Na obszarze El Matariya i dawnego Heliopolis może znajdować się jeszcze wiele nieznanych stanowisk archeologicznych. (PAP)
jot/ ula/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.