Ostatnie zdjęcia planetoidy Westa z sondy Dawn

Mozaika złożona ze zdjęć wykonanych przez sondę Dawn przedstawia planetoidę Westa w całej okazałości. Źródło: NASA/JPL-Caltech/UCAL/MPS/DLR/IDA
Mozaika złożona ze zdjęć wykonanych przez sondę Dawn przedstawia planetoidę Westa w całej okazałości. Źródło: NASA/JPL-Caltech/UCAL/MPS/DLR/IDA

Amerykańska agencja kosmiczna NASA opublikowała zestaw zdjęć planetoidy Westa, który zawiera m.in. fotografie wykonane w ostatniej fazie badań przed oddaleniem się sondy poza pola grawitacyjne Westy.

Zdjęcia podzielono na dwa zestawy. Pierwszy obejmuje kolorową mapę północnej półkuli Westy. Drugą fotografią jest czarno-biała mozaika zdjęć, która przedstawia planetoidę w całej okazałości.

Sonda od roku badała tę jedną z największych planetoid. Orbitę wokół planetoidy opuściła 5 września. Teraz użyje swoich silników jonowych, aby dotrzeć do planety karłowatej Ceres, do której powinna dotrzeć na początku 2015 roku.

„Sonda Dawna odsłoniła niektóre z zagadek otaczających Westę, ale ciągle pracujemy nad dalszymi analizami. Mimo, że zniknie teraz z naszych oczu, to nadal będzie zajmować nasze umysły” - powiedział Christopher Russel z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles (UCLA), kierujący projektem badawczym Dawn.

Misja Dawn jest prowadzona przez NASA we współpracy z instytucjami z Niemiec i Włoch. (PAP)

cza/ krf/

Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.

Czytaj także

  • Fot. Adobe Stock

    Powstaje wstrzykiwany rozrusznik serca

  • Fot. Adobe Stock

    Tajemnica trwałości kolagenu z kości dinozaurów

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

newsletter

Zapraszamy do zapisania się do naszego newslettera