Nauka dla Społeczeństwa

28.11.2023
PL EN
27.04.2012 aktualizacja 27.04.2012

Różnorodność minerałów na planetoidzie Westa

PAP © 2012 / Tkacz Agnieszka PAP © 2012 / Tkacz Agnieszka

Wykonane przez sondę Dawn zdjęcia planetoidy Westa pokazują różnorodność minerałów oraz skał występujących na jej powierzchni. W środę naukowcy zaprezentowali najnowsze wyniki badań Westy.

Zdjęcia z kamery sondy Dawn, należącej do NASA, oraz z pracującego na jej pokładzie spektrometru, zostały wykonane z odległości 680 km oraz 210 km nad powierzchnią planetoidy.

Naukowcy dostrzegli na nich m.in. brekcje, czyli skały utworzone podczas uderzeń meteorytów. Wiele z nich jest bogatych w minerały zawierające żelazo i magnez, co czyni je w tym względzie nieco podobnymi do skał wulkanicznych na Ziemi. Widać również gładkie obszary, które mogły powstać poprzez osadzanie się pyłu powstałego przy uderzeniach.

W kraterze Tarpeia, w okolicach południowego bieguna asteroidy, zaobserwowano pasma minerałów widocznych jako warstwy na zboczach krateru. Pozwoliło to na analizę geologicznej przeszłości Westy. Warstwy znajdujące się bliżej powierzchni zawierają zanieczyszczenia od kosmicznych skał uderzających w Westę. Z kolei warstwy niższe obejmują bardziej oryginalny materiał, z którego zbudowana jest ta wielka planetoida.

Sonda Dawn umożliwiła naukowcom zbadanie wewnętrznej struktury Westy, dokonując bardzo precyzyjnych pomiarów grawitacyjnego oddziaływania planetoidy na sondę. Wyniki ujawniły istnienie anomalii w obszarze niedaleko południowego bieguna Westy. Przypuszczalnie podczas uderzenia, które wytworzyło basen Rheasilvia odsłonięty został gęstszy materiał z wnętrza planetoidy.

Dane z sondy obejmują także mapy rozkładu temperatury na powierzchni Westy. W najbardziej oświetlonych częściach obiektu temperatura osiąga minus 23 st. Celsjusza, a w obszarach zacienionych spada do minus 100 st. Celsjusza. Powierzchnia planetoidy szybko reaguje na oświetlenie przez Słońce, brak bowiem łagodzącej zmiany atmosfery.

Wyniki badań zaprezentowano 25 kwietnia podczas spotkania Europejskiej Unii Geofizycznej w Wiedniu w Austrii.

Sonda Dawn została wystrzelona z Ziemi w 2007 roku. Badania Westy rozpoczęła w połowie 2011 roku. Za kilka lat – w 2105 roku – zbada planetę karłowatą Ceres.

Planetoida (4) Westa krąży w głównym pasie planetoid pomiędzy Marsem a Jowiszem. Została odkryta w 1807 roku. Ze średnim promieniem około 530 km jest jedną z największych planetoid w Układzie Słonecznym.

PAP - Nauka w Polsce

cza/ agt/bsz

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2023