Minęło prawie 20 lat od czasu, gdy naukowcy po raz pierwszy stwierdzili, że palenie papierosów sprzyja osteoporozie i złamaniom, ale dopiero najnowsze badanie wyjaśniło dokładnie, dlaczego tak się dzieje - donosi pismo „Journal of Proteome Research”.
Grupa naukowców z Creighton University Medical Center w USA dowiodła, że dym papierosowy stymuluje organizm do produkcji nadmiernej ilości dwóch białek, odpowiedzialnych za procesy naturalnego rozkładu kości, który stale zachodzi w naszym ciele.
Osteoporoza to choroba metaboliczna kości, charakteryzująca się postępującym ubytkiem masy kostnej, osłabieniem struktury przestrzennej kości oraz zwiększoną podatnością na złamania. Jest jedną z głównych przyczyn inwalidztwa wśród osób starszych.
Wcześniejsze badania sugerowały, że zawarte w dymie papierosowym toksyny osłabiają kości i powodują osteoporozę poprzez wpływ na aktywność osteoblastów - komórek tworzących kości (kościotwórczych) i osteoklastów - komórek kościogubnych, mających zdolność rozpuszczania, trawienia i resorpcji tkanki kostnej w celu tworzenia w niej jamek wypełnianych stopniowo nową tkanką.
W normalnych warunkach kości ulegają ciągłej przebudowie. Tworzenie nowej kości i usuwanie starej pozostają w dynamicznej równowadze. U zdrowego człowieka ubywaniu masy kostnej (tworzenie jednej jamki w kości trwa ok. 17 dni) towarzyszy jej wypełnianie, trwające jednak średnio 10 razy dłużej (ok. 170 dni). W przebiegu osteoporozy tworzenie nowej kości jeszcze bardziej się wydłuża, co z czasem prowadzi do ujemnego bilansu kostnego.
Aby zgłębić tajemnicę mechanizmu powodującego, że palenie papierosów osłabia kości, zespół prof. Gary Guishan Xiao z Creighton University postanowił przeanalizować różnice w aktywności genetycznej komórek szpiku kostnego u osób palących i niepalących.
Naukowcy odkryli, że w organizmach palaczy syntetyzowane są niezwykle duże ilości dwóch białek - S100A8 i S100A9, sprzyjających produkcji osteoklastów. Eksperymenty przeprowadzone na myszach potwierdziły te przypuszczenia. Badacze uważają, że właśnie to leży u podstaw negatywnego wpływu palenia na gęstość kości.(PAP)
kap/ agt/
Fundacja PAP zezwala na bezpłatny przedruk artykułów z Serwisu Nauka w Polsce pod warunkiem mailowego poinformowania nas raz w miesiącu o fakcie korzystania z serwisu oraz podania źródła artykułu. W portalach i serwisach internetowych prosimy o zamieszczenie podlinkowanego adresu: Źródło: naukawpolsce.pl, a w czasopismach adnotacji: Źródło: Serwis Nauka w Polsce - naukawpolsce.pl. Powyższe zezwolenie nie dotyczy: informacji z kategorii "Świat" oraz wszelkich fotografii i materiałów wideo.