Nauka dla Społeczeństwa

20.04.2024
PL EN
06.08.2012 aktualizacja 06.08.2012

Lęk i depresja skracają życie

Foto: Fotolia Foto: Fotolia

Nawet łagodne objawy problemów zdrowia psychicznego, takich jak lęk czy depresja, mogą negatywnie wpłynąć na długość życia - wynika z badań opublikowanych w "British Medical Journal".

Naukowcy z University College London (UCL) i Uniwersytetu Edynburskiego posłużyli się podczas badań danymi dotyczącymi ponad 68 tys. osób po 35. roku życia, które w latach 1994-2004 brały udział w ogólnokrajowej ankiecie Health Survey for England.

Na podstawie wyników naukowcy podzielili uczestników na grupy według stopnia nasilenia problemów zdrowia psychicznego (głównie zaburzeń lękowych i depresji), a następnie sprawdzali, czy objawy były związane z ryzykiem zgonu w ciągu ośmiu lat.

Okazało się, że nawet łagodne objawy zaburzeń lękowych lub depresji miały wpływ na oczekiwaną długość życia badanych.

"Dołożyliśmy wszelkich starań, by uwzględnić wpływ innych czynników, takich jak waga, aktywność fizyczna, palenie papierosów, spożycie alkoholu czy cukrzyca. Zależność utrzymywała się, co wskazuje na to, że nie jest ona wynikiem tylko niezdrowych przyzwyczajeń" - mówi autor analizy dr David Batty.

Istnieje możliwość, że problemy zdrowia psychicznego są związane ze zmianami biochemicznymi zachodzącymi w organizmie, które zwiększają ryzyko m.in. chorób układu krążenia - piszą badacze.

Łagodnych objawów zaburzeń lękowych i depresji doświadczało około 25 proc. badanych, jednak grupa ta zazwyczaj nie skupia na sobie uwagi specjalistów. Ze względu na ewidentnie podwyższone ryzyko zgonu nawet przy tak łagodnych symptomach, należy ustalić, czy ich leczenie mogłoby zredukować ryzyko - podkreślają naukowcy.(PAP)

koc/ tot/

Przed dodaniem komentarza prosimy o zapoznanie z Regulaminem forum serwisu Nauka w Polsce.

Copyright © Fundacja PAP 2024